Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... autritatea tutelara pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

autritatea tutelara pensia alimentara

buna ziua as dori sa stiu si eu unde se afla autoritatea tutelara ilfov??
si cum se calculeaza pensia alimentara l aun copil de 5 luni .si ce drepturi am in cazul in care am trait cu mama copilului meu in concubinaj si copilul este pe numele meu.ce as putea face legal .

va multumesc astept un mail:O:O
Pensia unui copil se calculeaza in functie de pana la 1/4 din venitul net realizat pe ultimele sase luni de parintele care presteaza obligatia de intretinere,in functie de varsta si necesitatile reale ale copilului pentru crestere si educare .
In cazul unui proces de pensie de intretinere,probabil ca acesta este sensul intrebarii,actiunea trebuie sa ii fie opozabila autoritatii tutelare din cadrul Primariei unde este arondat domiciliul paratului/ei.
Puteti solicita fie incredintarea copilului in temeiul art.42 c.fam,dar mai puteti solicita instantei stabilirea unui program de vizitare a minorului,este drept destul de limitat in timp,avand in vedere varsta frageda a copilului
ms mult si in cazul in care eu nu am carte de munca dar am un pfa deschis ce pot face.cam cat ar putea sami caera pensia alimentara
Pensia minorului este de 25% din venitul net al parintelui obligat la plata pensiei de intretinere in favoarea minorului sau raportat la venitul minim pe economie in cazul in care nu realizeaza venituri.
Drepturile dvs. sunt:
-puteti solicita incredintarea minorului si obligarea mamei la plata unei pensii
-puteti solicita stabilirea unui drept de vizita al acestuia in cazul in care minorul este incredintat mamei,
-mai puteti solicita sa se incuviinteze ca minorul sa poarte numele dvs. fara sa va casatoriti cu mama acestuia.
Toate acestea pot fi stabilite pe cale judecatoreasca.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
wio wio a scris:

ms mult si in cazul in care eu nu am carte de munca dar am un pfa deschis ce pot face.cam cat ar putea sami caera pensia alimentara

In aceasta situatie pensia se va calcula pana la 1/4 din veniturile ,declarate la Sectia Financiara.