avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA sau taxe - la vanzarea unui apartament
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA sau taxe - la vanzarea unui apartament

Am un apartament pe care doresc sa il instrainez; as dori sa stiu daca in afara de txele notariale sunt obligata sa mai platesc si alte taxe cum este de ex TVA

am primit intrebari privind taxe catre stat din partea unor agenti imobiliari (altele decat comisioanele lor) si nu sunt lamurita despre ceea ce este vorba si nici ei nu erau in stare sa ma lamureasca

mentionez ca nu am mai facut astfel de tranzactii deci nu intru in categoria cel putin 5 tranzactii pt. includerea in scopuri de TVA, este un spatiu de locuit
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 09:53, 6 Aprilie 2010
...instrainarea locuintei personale nu intra in categoria vizata de legislatia tva...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva achizitie spatiu comercial sabrer_2006 sabrer_2006 Rugaminte, la achizitionarea unui spatiu comercial care este regimul in ceea ce priveste TVA-ul?Achizitionarea de la o societate a spatiului respectiv ar fi ... (vezi toată discuția)
Codul fiscal gorbanescu ramona gorbanescu ramona multumesc pt ca ati citit si ati si raspuns cu lux de amanunt mesajului meu .nu stiu daca trebuia sa specifc dar, terenul este intravilan agricol .asta unu ... (vezi toată discuția)
Rog ajutor pentru interpretarea corectă a unei spețe. simona.calentir simona.calentir Salutări (...la ceas târziu în noapte)! Rog ajutor pentru interpretarea corectă a unei spețe. Societatea X SRL, cu obiect de activitate în domeniul ... (vezi toată discuția)