Forum Discuţii juridice Executare silită executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

executor judecatoresc

Buna ziua am si eu o problema:m-am trezit zilele trecute la usa cu o somatie din partea unui cabinet de executor judecatoresc cu o somatie de executare silita din cauza unei datori mai vechi.Eu locuiesc in apartamentul parintilor mei si nu detin nici un bun pe numele meu ce mi se poate intampla in cazul unei executari?.Tn sa stiplez k eu sant dispus sa platesc suma datorata nu suma ce mi se cere.Va multumesc
Daca ati primit prin executor somatie va trebui sa achitati suma ainscrisa in somatie - care e compusa din debit+majorari/penalitati (conf contract)+cheltuieli de executare
Daca nu aveti bunuir se va institui o poprire pe conturi (cred ca s-a dispus deja) si pe salariu.
am uitat sa stipulez k nu lucrez si nu am nici un cont pe numele meu
Aha interesant si din ce traiti?
Daca nu aveti nici un fel de bunuri pe numele dvs (imobile sau mobile de valoare-gen masina) , atunci nu trebuie sa va faceti probleme . Mergeti la executorul judecatoresc si declarati ca nu aveti posibilitatea sa achitati in prezent acea datorie , ca nu detineti bunuri si ca veti achita atunci cand veti face rost de bani. :D
Succes!
:luck:
Teoretic ar trebui sa existe si o hotarare judecatoreasca, investita cu formula executorie, prin care sunteti debitor catre o persoana cu respectiva creanta.
Daca nu exista un asemenea titlu executoriu, executorul judecatoresc nu are nici un temei legal pentru inceperea executarii silite.