Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita

Care sunt etapele ce trebuiesc parcurse de executorul judecatoresc in cadrul unei executari silite?
ce fel de executare?
Executarea silita se face numai in temeiul unei hotararii judecatoresti ori a altui inscris care se constituie titlu executoriu.
Executoriu judecatoresc formuleaza cerere de incuviintare a executarii silite, instanta se pronunta asupra ei, daca o incuviinteaza executorul o pune in aplicare. Executarea silita se face asupra bunurilor mobile si imobile ale debitorului, precum si asupra veniturilor sale.
Daca cel invinuit nu are nici un bun mobil sau imobil(cazul de fata,sta in locuinta parintilor si nu are nici un bun trecut pe numele sau) ce i se poate intampla?Este vorba de o executare silita pentru un card de credit in valoare de 1500 ron,se poate ajunge la o intelegere cu executorul judecatoresc sa plateasca o suma minima pana la terminarea datoriei?
in caz de condamnare cu suspendare, pe de o parte, iar pe de alta, neexecutarea cu rea credinta a obligatiilor civile-in spetza achiatrea creditului, poate conduce la revocarea suspendarii executarii pedepsei
zuzulici74 a scris:

Daca cel invinuit nu are nici un bun mobil sau imobil(cazul de fata,sta in locuinta parintilor si nu are nici un bun trecut pe numele sau) ce i se poate intampla?Este vorba de o executare silita pentru un card de credit in valoare de 1500 ron,se poate ajunge la o intelegere cu executorul judecatoresc sa plateasca o suma minima pana la terminarea datoriei?

Nu poate fi vorba despre o intelegere intre executorul judecatoresc pe de o parte si debitor pe de alta parte. Executorul judecatoresc va pune in executare o hotarare judecatoreasca asa cum a dorit creditorul, evident cu incuviintarea instantei de executare. Datoria se poate plati esalonat daca nu exista posibilitatea ca debitorul sa o achite intr-o singura transa. Debitorul trebuie sa aiba in vedere ca in sarcina sa au ramas si cheltuielile de executare care se adauga la suma datorata.