avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pt noi angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pt noi angajati

daca mi schimb locul de munca,la cat timp am dreptul la concediu de odihna?
Cel mai recent răspuns: lorand.suiogan , utilizator 09:15, 27 Iulie 2010
1. Nu exista prevazuta in lege o perioada minima obligatorie pentru a se putea acorda concediul de odihna (CO).
2. CO se poate acorda si a doua zi dupa angajare.
La "stat", din cate stiu, concediul este de 21 de zile lucratoare pentru o vechime in munca de pana la 10 ani si de 25 de zile lucratoare pentru cei care au mai mult de 10 ani. Concediul se acorda proportional cu perioada lucrata, asa ca, daca ar fi sa luam varianta cu cele 21 de zile, se acorda 1.75 zile pentru fiecare luna lucrata.
La privat, cred ca este de minim 21 de zile, insa s-ar putea sa existe un regulament intern care sa prevada dupa care puteti intra in cocnediul de odihna.
flory3003 a scris:

daca mi schimb locul de munca,la cat timp am dreptul la concediu de odihna?


Acordarea CO nu mai este conditionata de desfasurarea activitatii in acea societate o anumita perioada de timp.
Va puteti lua CO si dupa o luna de zile, insa acesta se va acorda proportional cu durata efectiv lucrata.
freeelis a scris:

flory3003 a scris:

daca mi schimb locul de munca,la cat timp am dreptul la concediu de odihna?


Acordarea CO nu mai este conditionata de desfasurarea activitatii in acea societate o anumita perioada de timp.
Va puteti lua CO si dupa o luna de zile, insa acesta se va acorda proportional cu durata efectiv lucrata.


Buna Ziua.
Dati-mi si mie va rog articolul unde scrie acest lucru deoarece seful meu (privat )a zis ca pot sa imi scot concediu doar dupa 11 luni de munca.In codul muncii nu am gasit nimic concret,iar in contractul individual de munca nu se mentioneaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile concediu de odihna razvantamasanu razvantamasanu Buna tuturor, Am intanit o mica problema zilelea astea la serviciu legat de zilele de concediu ce mi se cuvin. Ca sa fiu direct va spun ca m-am angajat pe ... (vezi toată discuția)
Concediu ptr angajat proaspat hdh hdh buna,pe 12 iunie am revenit la lucru din concediu de maternitate de 2 ani...intrebarea mea ar fi cand am dreptul la concediu de odihna?mersi mult (vezi toată discuția)
Lamuriri co cristina29 cristina29 Buna ziua! As dori si eu cateva lamuriri referitoare la concediul de odihna. Personalul din firma noastra este angajat din 01.03.2009. Am citit codul muncii, ... (vezi toată discuția)