Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salariat al primariei si consilier ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salariat al primariei si consilier ...incompatibilitate ?

sunt salariat al primariei ( contractual) cu norma intraga, consilier si cu o jumatate de norma vanzator la un magazin sunt in incompatibilitate ?
multmesc .
Legea nr. 161/2003, MO 279/2003, aplicabil din 25.5.2007sectiunea 4 prin art. 87, art. 88, art. 89, art. 90, art. 91, art. 92, art. 93 prevede principalele incompatibilitati ale alesilor locali.
Sunteti in incompatibilitate, clar! Legea 161/2003 spune ca un consilier local nu poate fi si angajat contractual/functionar public in aceeasi primarie. Nu inteleg cum de pana acum nu si-a dat cineva seama (nu ati depus declaratie de interese la numirea in functie???). In termen de 15 zile de la alegerea ca si consilier, trebuia sa optati intre aceasta calitate si cea de angajat contractual. Sanctiunile... le puteti citi in legea 161/2003 si mai bine corectati cat mai repede situatia (daca intra ANI pe fir... deja lucrurile devin prea complicate).
daca esti consilier (personal contractual) si nu ales local in cadrul consiliului local, atunci nu este incompatibilitate; dar daca ai statut de ales local (consilier local in cadrul consiliului local) atunci ar fi trebuit in 15 zile sa optezi pentru una din calitati (s-ar fi sesizat secretarul unitatii administrativ teritoriale)....incompatibilitatile sunt prevazute de lg 161/2003