avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Incompatibilitate consilier local -membru asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Incompatibilitate consilier local -membru asociatie

Buna ziua,
As dori o lamurire in urmatorul caz:
Sotul meu este consilier local. Intrebarea este: daca va face parte din structura de conducere a unei asociatii de pensionari , cu personalitate juridica, sotul meu se afla in incompatibilitate cu statutul de consilier local? Ce lege specifica incompatibilitatea aceasta, daca ea exista?
Va multumesc pentru sfaturi.
Cel mai recent răspuns: Anca C , utilizator 12:46, 6 Mai 2011
Eu zic ca nu este incompatibilitate. Acum trebuie vazut si ce scrie in statutul asociatiei de pensionari constituita pe og 26/2000. Sa nu apara acolo unele interdictii.
Poate va avuta urmatoarele materiale aparute tot aici.
Legea nr. 161/2003, MO 279/2003, aplicabil din 25.5.2007sectiunea 4 prin art. 87, art. 88, art. 89, art. 90, art. 91, art. 92, art. 93 prevede principalele incompatibilitati ale alesilor locali. Acestea sunt:

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariat al primariei si consilier ...incompatibilitate ? vartolomei ion vartolomei ion sunt salariat al primariei ( contractual) cu norma intraga, consilier si cu o jumatate de norma vanzator la un magazin sunt in incompatibilitate ? multmesc . (vezi toată discuția)
Calitatea de consilier local ContSters278216 ContSters278216 un salariat contractual al unei primarii are voie sa fie si consilier local?daca nu, in cazul in care este deja viceprimar este valida numirea sa? multumesc (vezi toată discuția)
Primarul,viceprimarul incompatibili? dmcdaniela dmcdaniela Primarul poate fi asociat unic intr-o firma ?Adiminstrator este alta persoana. Aceeasi intrebare si pt consilierul personal al lui. Multumesc (vezi toată discuția)