Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Incompatibilitate consilier local -membru asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Incompatibilitate consilier local -membru asociatie

Buna ziua,
As dori o lamurire in urmatorul caz:
Sotul meu este consilier local. Intrebarea este: daca va face parte din structura de conducere a unei asociatii de pensionari , cu personalitate juridica, sotul meu se afla in incompatibilitate cu statutul de consilier local? Ce lege specifica incompatibilitatea aceasta, daca ea exista?
Va multumesc pentru sfaturi.
Eu zic ca nu este incompatibilitate. Acum trebuie vazut si ce scrie in statutul asociatiei de pensionari constituita pe og 26/2000. Sa nu apara acolo unele interdictii.
Poate va avuta urmatoarele materiale aparute tot aici.
Legea nr. 161/2003, MO 279/2003, aplicabil din 25.5.2007sectiunea 4 prin art. 87, art. 88, art. 89, art. 90, art. 91, art. 92, art. 93 prevede principalele incompatibilitati ale alesilor locali. Acestea sunt:

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc mult.