Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intrare 0
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intrare 0

Am urmatoarea situatie factura 1 ; cutii 6 la 2.5 ron factura 2;cutii1 la 0 ron Cum fac inregistrarea va multumesc
Reducerile de pret acordate de furnizori pot fi :comerciale sau financiare.Facturile care contin reduceri comerciale se inregistreaza in contabilitate la valoarea neta comerciala adica exact valoarea facturata,nu trebuie sa mai scadeti nici un rabat si nici o remiza .Intocmiti receptia la cantitate in loc de 6 buc. cu 7 buc la valoarea facturata.Daca aveati un discount acesta reprezenta o reducerre financiara si se inregistra la venituri financiare cont 767.Dupa ce receptionati marfa daca nu doriti sa o vindeti o puteti trece la protocol.
Pentru a putea stabili natura reducerii ce vi s-a acordat,v-am sugerat recitirea clauzelor contractulale avute cu acel furnizor .Trebuie inteles corect pentru a se putea face articole contabile corecte,nu?
In literatura de specialitate si in practica afacerilor sunt intalnite doua categorii de reduceri de pret:

- reduceri de natura comerciala (sau reduceri comerciale), care au o influenta directa asupra marimii nete a unei facturi;

- reduceri de natura financiara (sau reduceri financiare), care poarta denumirea de sconturi (numite si sconturi de decontare sau sconturi de casa).

In categoria reducerilor comeciale se includ: rabatul, remiza si risturnul.
Dupa ce veti face precizarea naturii reducerii ,revin cu detalierea necesara.