Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... darurile primite la nunta se impoziteaza?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

darurile primite la nunta se impoziteaza?

am o intrebare darurile primite la nunta se impoziteaza?
sunt persoana publica si trebuie sa declar sursele de venit., sunt recent casatorit si ma gandesc daca banii primiti cadou la nunt trebuie declarati ca un venit, si daca sunt impozitati / din pct de veder fiscal.
Dar cam ce valoare au darurile astea si ce sume se vehiculeaza a fi primite?

Raspunsul e evident Nu se impoziteaza darurile de nunta, dar poate se face o exceptie avand in vedere ca sunteti persoana publica.:stunned:
Casa de piatra !:luck: :love:
~~~~~

Darurile primite la nunta nu se impoziteaza
Fiind functionar public aveti insa obligatia de declarare a averii, cf legii 144 si 115
Ca urmare , in cazul in care valoarea individuala a unui astfel de dar depaseste 300 eur ( exceptie fac darurile primite de la rude grad I si II ) acestea trebuie declarate ( vezi cap VI din declaratia de avere)
Luati legatura cu persoana desemnata din cadrul institutiei , aceasta are si rol de indrumare .