Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... plan de ocupare a functiilor publice pentru anul 2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

plan de ocupare a functiilor publice pentru anul 2010

Buna ziua,
As dori sa fac luna aceasta demersurile pentru scoaterea la concurs a functiei publice de auditor.Intrebarea mea este daca pot face acest demers avand in vedere faptul ca din aprilie 2009 pana in prezent in cadrul institutiei s-au vacantat 10 posturi din organigrama inclusiv 1 post de secretar (este ocupat de inspectorul resurse umane personal contractual, fara vechime, studii prin dispozitia primarului pe durata nedeterminata).Este posibil sa obtina avizul ANFP desi nu indeplineste nici una din conditiile legale pentru ocuparea acestui post?
Postul de auditor a fost vacant inca de la data infiintarii.Am inteles de la Consiliul Judetean, compartimentul resurse umane faptul ca am putea face demersurile la ANFP pentru obtinerea avizului avand in vedere cele 10 posturi vacante .
Intrebarea mea este daca este legal si care sunt documentele care trebuie transmise la ANFP pentru obtinerea avizului necesar scoaterii la concurs a postului de auditor.
Mentionez faptul ca persoana care ocupa in acest moment functia de secretar nu a transmis la ANFP documentatia necesara pentru avizarea functiilor publice pe anul 2010, nu a aprobat in sedinta Consiliului Local Planul de Ocupare a functiilor publice pe anul 2010.
Multumesc
Planul de ocupare se aproba prin hotarare de consiliu local pana la 15 octombrie pentru anul urmator.
A existat un proiect potrivit caruia se putea aproba pana la 31.12, dar nu stiu daca s-a aprobat.
Nerespectarea comunicarii HCL atrage neacordarea avizelor de catre ANFP.
Scoaterea la concurs a posturilor vacante conform planului de ocupare este atributul exclusiv al ordonatoruui de credite care trebuie sa aiba in vedere fondul de salarii aprobat pentru anul respectiv.
Multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca la aceasta data acest plan nu mai poate fi aprobat de catre Consiliul Local?
Interventie moderator Am rugamintea sa nu deschideti noi topicuri pe aceeasi tema, folositi butonul "raspunde". De asemenea, aveti la dispozitie functia "editeaza" pentru a va completa mesajele. Multumesc!

Gabriela Pintea

catalina0904 a scris:
Buna ziua,
Atributiile auditorului financiar intern pot fi delegate prin dispozitia primarului unei alte persoane din cadrul primariei care are studii juridice?
Mentionez ca in prezent postul de auditor este vacant.
Multumesc
Teoretic nu. Daca era aprobat putea fi modificat, dar daca spuneti ca nu a fost aprobat ....
Pentru functia de auditor sunt necesare studii economice.
Mihaela Nevoie, Avocat
Eu am intrebat azi la ANFP in legatura cu studiile auditorului si mi s-a spus ca acestea pot fi juridice sau econimice.
Multumesc