Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de protocol
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de protocol

In anul 2009 in ct 623.01 Ch de protocol am facut cateva greseli pe care le-am descoperit acuma,inca nu am depus decl 101:
1-in 04.02.10 am avut o chelt de publicitate , pe internet pe care am tercuto in 623.01 si nu in 623.02 Ch de reclama,acuma in 31.12.2009 ar trebui sa fac
623.01=401 -100
623.02=401 100
2-in 05.03.10 un panou publicitar la fel l-am trecut in 623.01, trebuie in 623.02 nu?
Cineva zicea ca este ob de inventar
3-in 04.05.10 am avut o factura pe care am avut bauturi alcoolice si suc care am trecuto in 623.01 dar la bauturi alcoolice nu am dedus TVA,bauturile alcoolice sunt Ch nedeductibile se trec in 6581.3 Ch neded?
Nu este problema ca fac rectificarile in 31.12.2009 pt ca impozitul se calculeaza de la inceputul anului,nu?
Puteti sa-mi spuneti daca sunt bine inreg care trebuie sa le fac acuma?
Multumesc, am uitat sa va urez'' Hristos a inviat''

1. Cheltuielile de reclama publicitate sunt deductibile in baza unui contract scris .
Inregistrarea propusa de Dvs este corecta ; se storneaza din cont protocol, se inreg in cont reclama , si asa cum ati propus inregistrarea , se face si corectie de rulaje .
2. Panoul publicitar este obiect de inventar daca va apartine .
Daca nu va apartine este cheltuiala de reclama ; aceasta reclama este taxabila cf art 270 cod fiscal si taxa se plateste la bugetul local .
3. Ch cu bauturi alcoolice :ea este o ch de protocol , care intra pe cumulat in determinarea limitei de 2% . Nu se poate deduce tva , asa cum bine ati spus .
Ca urmare , poate ramine in contul contabil 623.01, iar la calculul impozitului pe profit veti tine cont de tva sa fie nedeductibil.
Nu este o problema ca rectificati acum ; impozitul se determina pe cumulat .
E important sa va ginditi astfel : in contabilitate nu exista notiunea de ch nedeductibila .
In contabilitate avem numai cheltuieli.
Doar dpdv fiscal avem notiunea de deductibil/nedeductibil .
Prin urmare , o cheltuiala de protocol nedeductibila , de exemplu, va fi inregistrata in contul 623 dar , in sens fiscal, vom tine cont de ea sa o impozitam cf codului fiscal.
Va multumesc,dar as mai avea cateva rectificari de facut,iar daca mati ajuta vas fi recunoscatoare.Este vorba de rectificari din 2006 si 2007:
1.in 2006 sa facut o inreg la un furnizor gresit,adica factura nu era de la el, am cautat factura dar nu am gasito nicaieri,firma sia inceput activitatea in 2006
301=401 136.81
4426=401 25.99
Eu acuma ar trebui sa fac inreg cu "-", dar denaturez soldul ct 301,si 4426?
Aceste m.p.sau dat in consum pe 601
2.Tot in 2006 fosta contabila a facut un articol ct ca sa regleze ct 301 care era pe minus
3028=401 83.38
Aceasta suma nu a fost pusa pe chelt.6028, a facuto doar sa regleze ct 3028, care era pe minus pt ca a dat mai mult in consum decat era .
3.In 2007 a venit o factura cu "+" pe care a inreg cu "-"
301=401 -1032.98
4426=401 -196.27
Eu acuma ar trebui sa fac inreg cu "+"
Este vorba despre acelasi furnizor, am cerut fisa lor pt ca nu batea soldul la noi era cu minus iar la ei era pe 0.
Daca lucrez cu 301 imi denaturez soldul la ct,sau cum ar trebui sa fac , ct 401 in corespondenta cu ce ct?
Mai este si ct 4426?
Mas bucura daca mati ajuta, miati da idei cum sa fac, nu mam mai lovit de asa ceva.
Multumesc, sa aveti un sfarsit de saptamana placut.
In baza omef 3055 v-as sugera sa faceti aceste corectii prin conturi de venituri sau cheltuieli dupa caz, astfel incit sa reglati contabilitatea analitica pe contul de furnizori , fara sa mai afectati conturile 301,4426 ,dupa care sa faceti un punctaj cu furnnizorii dvs . Nu sunt sume cu impact semnificativ iar norma contabila permite astfel de corectii .