avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1591 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui unui minor rezultat din casatoria ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui unui minor rezultat din casatoria anterioara

Doresc sa stiu care sunt prevederile care reglementeaza schimbarea numelui unui minor rezultat din casatoria anterioara, situatia fiind urmatoarea:
Sunt casatorita si am doi copii: unul din casatoria actuala si unul din casatoria anterioara, in varsta de 14 ani, incredintat prin hotarare definitiva si irevocabila.
Deoarece fiul meu isi doreste sa aiba acelasi nume ca mine (port numele sotului meu actual), ca fratele lui si ca tatal care il creste, doresc sa ii schimb numele prin procedura administrativa. Tatal natural al fiului meu este de acord, fiind dispus sa dea orice declaratii sunt necesare in acest sens. Important de mentionat este ca NU DORESC SA RECURG LA ADOPTIE de catre actualul sot (este o procedura greoaie si nu avem timp, urmand sa plecam din tara in cateva luni), ci doresc doar schimbarea numelui, fara a fi adoptat.
Doamna de la primarie, de la serviciul care se ocupa cu schimbarea numelui pe cale administrativa mi-a spus ca fiul meu NU POATE LUA NUMELE SOTULUI MEU ACTUAL, ci numai numele meu de dinaintea casatoriei (numele de fata).
Desi am rascolit Internetul si am consultat si un avocat, nu am reusit sa aflu care articol de lege prevede aceasta reglementare.
Multumiri anticipate celor care pot sa imi dea un raspuns.
Cel mai recent răspuns: lilia_j , utilizator 19:46, 14 Iunie 2011
In concluzie, nu exista un temei legal care sa reglementeze faptul ca minorul poate lua numai numele meu dinainte de casatorie.
Este o veste grozava si va multumesc mult pentru raspunsul detaliat, ramane sa ma duc inapoi la primarie si sa ma razboiesc cu doamnele de-acolo.
" motivul ar fi ca acest copil se simte in afara familiei,, cat timp pe mama sa o cheama altfel, pe frate sau la fel.. "

Am o situatie similara. Am "navigat" putin printre subiectele deschise pe forum , insa n-am gasit exact ce m-ar interesa. Am un copil dintr-o casatorie anterioara si acum vreau sa ma recasatoresc. As dori sa schimb numele de familie al copilului (care este al primului meu sot) cu cel al viitorului meu sot. Mentionez faptul ca as vrea sa fac acest lucru inainte sa intre copilul la scoala. A reusit cineva asta ? Presupunand ca as obtine acord scris al fostului sot , acest lucru este egal cu renuntarea la drepturile parintesti ?
Nu ati retinut insa ca va trebuie si acordul tatalui copilului sau in cazul in care acesta se opune trebuie ca hotararea autoritatii tutelare sa va dea castig de cauza.
Succes!
Va raspund din proprie experienta ca se poate schimba numele copilului, fara adoptie. Eu sunt casatorita cu un cetatean englez, sotul meu nu a putut sa adopte copilul pentru ca nu are rezidenta permanenta. Tatal natural era decedat. Deci eu am facut cerere de schimbare nume pe cale administrativa. Am avut nevoie de declaratie in Monitorul Oficial, si am avut nevoie ca sotul meu sa dea o declaratie la notar ca este de acord cu schimbarea numelui de familie al copilul meu in numele pe care il port dupa casatorie. Acum purtam toti acelasi nume si asteptam adoptia. Trebuie sa motivati la Primarie ca doriti intergrarea mai buna a copilului in familie. Acelasi lucru va trebui declarat si la politie. Daca mai doriti sa ma intrebati ceva, nu ezitati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume copil minor carmenspiridon carmenspiridon Buna ziua Care sunt pasii pentru schimbarea numelui copilului minor? Precizez ca parinti nu sunt casatoriti, copilul poarta numele de familie al ... (vezi toată discuția)
Pot schimba numele de familie al copilului dupa divort ????? lery lery am divortat acum 2 ani si am un copil minor care mi-a fost incredintat pentru crestere si educare,sentinta este definitiva si irevocabila,acum m-am recasatorit ... (vezi toată discuția)
Daca se poate, ca fiul meu, in urma divortului sa poata avea numele meu de fata mona h. mona h. Buna ziua, Va rog din suflet sa ma lamuriti cu o intrebare. Daca in urma divortului, eu , aleg sa ma intorc la numele de fata, pot sa fac acelas lucru si ... (vezi toată discuția)