Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... placute si certificat retinute
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

placute si certificat retinute

politia putiera mi-a retinut placutele si certificatul masinii,mi-a dat 1000lei amenda ptr ca aveam expirata de 7zile RCA.As dori sa-mi spuneti daca recuperarea placutelor si a certificatului include si plata amenzii penalizatoare odata cu plata RCA si daca legal si corect ca ptr o abatere sa suporti practic o tripla penalizare
Pentru RCA expirat se retine certificatul de inmatriculare si se elibereaza o dovada in acest sens si amenda contraventionala.Dupa rezolvarea problemei adica RCA nou va prezentati la politie cu dovada de retinere a talonului si cu amenda achitata si vi se restituie talonul.Placutele de inmatriculare se retin cand se constata sav.infr.de conducere cu auto neanmatriculat,art.85 alin.1 din OUG 195/02 rep
Politia a procedat corect. Dupa ce va veti face asigurarea politia va va elibera certificatul de inmatriculare dar amenda va trebui sa o platiti.
La ridicarea talonului si a placutelor trebuie sa fac si dovada platii amenzii ? sau asta o pot plati mai tarziu ?