Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Termen de valabilitate a ITP expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Termen de valabilitate a ITP expirat

As vrea sa stiu daca am probleme laITP daca a expirat din luna mai 2010.Multumesc!
Buna seara,

Conform codului rutier, in cazul in care ve-ti fi verificat de organele de control si vor observa ca ITP-ul este expirat vi se retine talonul 6 puncte penalizare si amenda cred ca este in jur de 1000lei. In cazul retinerii talonului pe motiv de ITP expirat sunt doar cateva centre.

Dar daca va duceti cu masina sa spunem maine la un centru ITP pentru a efectua inspectia nu cred ca ar fi probleme. "Duceti masina pe platforma"

Succes,
ContSters160568, utilizator
Ptr circularea cu ITP expirat , sanctiunea este curpinsa in clasa 9-20 puncte amenda ( adica amenda intre 540 si 1200 lei ) iar complementar se retine certificatul de inmatriculare . Fara puncte de penalizare .

Art 10 din oug 195/2002 cu raportare la art 102 al. 1 pct 1 " Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice: 1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat " si cu aplicarea Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuată inspecţia tehnică periodică valabilă