Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... obtinerea ordinului prefectului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

obtinerea ordinului prefectului

Buna ziua,

Ca toata lumea m-am lovit si eu de o problema. Locuiesc cu sotul meu si una din surorile lui , in casa parinteasca ne-am decis sa facem actele pt. obtinerea ordinului prefectului am completat dosarul cu cereri , adeverinte , masuratori si tot ce se cere.
Problema : in registrul agricol figureaza bunica, pe certificatul de mostenitor(intocmit 1991dupa decesul bunicii) cei 3 copii ai dansei, iar rol pe aceasta suprafata/casa, sotul meu ( care plateste de vreo 15 ani darile aferente).
Intrebare : ce act trebuie sa fac sa existe o legatura intr cele 3 incat ,pt.a primi ordinul ?
In asteptarea unui raspuns, multumesc.
Nu puteti obtine titlul prefectului pe teren pe numele sotului deoarece nu este singurul mostenitor.
Se poate invoca uzucapiunea de 30 de ani dar pentru asta mai trebuie sa asteptati...inca 15 ani!:D
Succes!
:luck:

Sau ...mai exista posibilitatea sa faceti un contract de vanzare de drepturi succesorale cu toti cei 3 mostenitori ai bunicii sau cu urmasii lor...dar este greu de crezut ca persoanele ramase in viata nu vor ridica pretentii financiare!
MIHAI GRIGORE, Avocat
Ordinul prefectului se emite pe numele persoanei care detinea, ca si titular de rol, casa si terenul in cauza (respectiv persoana care figureaza in registrul agricol 1986-1990, in registrul posesorilor 1990 si titular al rolului fiscal in 1990). Daca aceasta persoana este bunica, OP ar trebui sa iasa pe numele dansei, urmand ca apoi sa dezbateti succesiunea (in cel mai bun caz ar putea iesi direct pe numele celor 3 mostenitori din CM din 1991). La dezbaterea succesiunii, puteti face dovada platii impozitului si a altor cheltuieli, urmand ca aceste sume sa fie scazute din parea celorlalti mostenitori.
In nici un caz OP nu poate iesi doar pe numele sotului dvs.