Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE APARTAMENT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE APARTAMENT

BUNA DIMINEATA! AVETI IDEE CAM LA CE SUMA TREBUIE ACHITATA IN CAZUL UNEI DONATII IMOBIL DE LA PARINTE LA COPIL? ACTUL VANZARE CUMPARARE E SEMNIFICATIV MAI SCUMP? MULTUMESC..
Din moment ce atat donatia, cat si contractul de vanzare-cumparare trebuie intocmite in forma autentica (adica la notar), un notar va poate da informatii mai exacte. Mai ales, ca suma de plata depinde si de locatia imobilului si grila practicata in orasul respectiv (prin grila respectiva se determina valoarea minima de declarat a imobilului in functie de locatia).

Cand m-am confruntat eu cu aceasta problema, contractul de vanzare-cumparare era mai scump.
Multumesc, o sa mergem la un notar am intrebat asa,macar sa am idee...