Forum Discuţii juridice Achiziţii publice estimarea valorii unui contract?
Discuție deschisă în Achiziţii publice

estimarea valorii unui contract?

Buna ziua,
va rog sa imi spuneti cum pot estima valoarea unui contract de reparatii la o instalatie de scurgere a apelor uzate, eu nefiind de specialitate pt. a aprecia exact de ce am nevoie. Trebuie sa chem un expert(care tb platit) sau fac estimarea din devizele pe care le am de la ofertati?
Precizez ca lucrarea este de mica valoare, deci voi face achizitie directa.

Va multumesc de ajutor.
Reparatii la o instalatie de scurgere a apelor este un contract de lucrar. Estimarea unui contract se face prin calcularea si insumarea tuturor sumelor platibile pentru indeplinirea contractului., fara taxa pe valoarea adaugata, luand in considerare orice optiuni si orice eventuale suplimentari sau majorari ale valorii contractului. Daca nu stii ce implica lucrarea cel mai bine cheama pe cineva .
Fiind o achizitie directa deci si sigura indreptati-va catre un specialist sa va faca un deviz mai ales ca nu sunteti specialist si poate gresiti. Nu va scumpiti la tarate pentru ca 2 ani veti raspunde de lucrare. stiu eu un specialist.