Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in pretentii impotriva pompierilor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in pretentii impotriva pompierilor?

As putea formula o actiune in pretentii impotriva detasamentului de pompieri care a ajuns la locul incendiului intr-un timp nejustificat de lung iar prin aceasta pagubele provocate au fost mult sporite?Care sunt probele necesare in instanta?Va multumesc mult!
In pricipiu, o astfel de cerere poate fi depusa; temeiul ar fi art. 998 Cod civil - fapta altei persoane care v-a creat o paguba.

Referitor la probe: pe langa paguba suferita pe care trebuie s-o dovediti, mai trebuie sa probati si faptul ca, daca pompierii ar fi ajuns la timp si ar fi stins incendiul, pagubele s-ar fi redus simtitor; a asa-numta legatura de cauzalitate dintre paguba si incendiu.

La probe nu aveti restrictie - martori, expertiza, inscrisuri, etc.
Daca sunt intrunite condiţiile răspunderii pentru fapta proprie prevăzute de art.998 şi art.999 Cod civil (in speta fiind vorba de raspundertea pompierilor), victima prejudiciului trebuind să facă dovada existenţei prejudiciului, a faptei ilicite, a raportului de cauzalitate dintre fapta ilicită şi prejudiciu (elemente obiective ale răspunderii).