Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare si inscriere in cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare si inscriere in cartea funciara

Buna ziua,

As dori sa cunosc etapele si documentele necesare pt intabularea casei care se afla pe un teren concesionat. Multumesc!
accesati urmatoarea adresa si veti gasi toate informatiile necesare: [ link extern ]
In primul rand, este necesar ca terenul pe care este edificata constructia sa fie inscris in cartea funciara. Daca nu este, este necesar sa luati legatura cu o persoana fizica sau juridica autorizata, care sa va intocmeasca documentatia cadastrala in vederea intabularii dreptului de proprietate asupra terenului in favoarea Statului Roman, respectiv a localitatii in care se afla acesta, documentatie la care va trebui sa atasati o copie legalizata dupa contractul de concesiune si restul actelor doveditoare ale dreptului de proprietate ( vi le va solicita respectiva persoana).
Ulterior (sau concomitent, depinde de situatie), se va intocmi documentatia cadastrala pentru constructie si, impreuna cu copie legalizata dupa autorizatia de construire, procesul verbal de receptie finala, certificat fiscal (original sau copie legalizata), copie dupa buletinul proprietarului se fac face intabularea dreptului de proprietate (asupra constructiei) in favoarea dvs.