Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art.193 C.p.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art.193 C.p.

citat la tribunal find parte vatamata ce specifica art.193 C.p.? Si daca este obligatoriu sa ma prezint?

Art. 193 cod penal reglementeaza infractiunea de amenintare .
Nu este obligatoriu sa va prezentati, dar de ce ati mai formulat plangere daca nu o sustineti?
Este obligatoriu sa va prezentati! Veti fi citata de mai multe ori si este bine sa va prezentati de la inceput pentru a nu enerva inutil judecatorul!
B-) Oricum sunteti parte vatamata , deci trebuie sa va sustineti cauza!!!!!!!!!!!!!
Succes!
:luck:
aurelianx a scris:

Nu este obligatoriu sa va prezentati, dar de ce ati mai formulat plangere daca nu o sustineti?

pai pentru ca judecatorul sa ia o decizie trebuie neaparat sa asculte partea vatamata si eventuali martori.
mai mult daca dosarul a ajuns in instanta inseamna ca s-a facut plangere si doar impacarea partilor inlatura raspunderea penala. asa cred eu.
daca ,katyy nu a facut plangere este posibil sa fie facuta de o alta persoana care ii cunostea datele dar tot va trebui sa mearga macar o data la instanta
Dar nu inteleg...de ce nu doriti sa va prezentati?
Daca nu doriti sa fiti prezenta, angajati un avocat care sa va reprezinte interesele.