avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Colectarea de impozite si taxe
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Colectarea de impozite si taxe

Buna ziua, as dori sa aflu si eu operatorii colectarii impozitelor si taxelor in Romania, care este legislatia referitoare la colectare si nu in ultimul rand drepturile consumatorilor. Am incercat sa gasesc mai multe detalii, dar este un adevarat labirint Codul Fiscal. Am inteles ca este Ministerul Finantelor Publice, ANAF...
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cosmin-Traian Maglas , Consilier juridic 14:10, 22 Aprilie 2010
Cred ca ar trebui sa definiti mai exact ce intelegeti prin "operatorii colectarii impozitelor si taxelor locale " pt ca la cate impozite si taxe exista in tara .....
Adica.. cine este responsabil cu colectarea lor.. de exemplu Ministerul Finantelor, care are in subordine ANAF, care are in subordine .. pana cand ajungem la organismul care colecteaza efectiv banii de la contribuabili.
Multumesc !
ionut.i a scris:

Buna ziua, as dori sa aflu si eu operatorii colectarii impozitelor si taxelor in Romania, care este legislatia referitoare la colectare si nu in ultimul rand drepturile consumatorilor. Am incercat sa gasesc mai multe detalii, dar este un adevarat labirint Codul Fiscal. Am inteles ca este Ministerul Finantelor Publice, ANAF...
Va multumesc !


Ca tot veni vorba... Exista vreo varianta "teafara la cap" prin care, in tara asta, bantuita preponderent de aberatii si hilaritati, pot fi incasate impozitele&taxele de la cetatenii pe care-i doare undeva de procedurile existente la ora actuala? Pe scurt: metode de coercitie! (la majorari intarziere, penalizari, somatii bla bla sunt imuni, iar persoana responsabila din primarie se teme de executarea silita - a fost deja amenintata; e cam aiurea, pt ca din localitate fiind, apare cate unul care, e posibil sa si faca ce zice, iar de protejat...#-o - cine ne protejeaza in comunitati mici, unde toti se cunosc cu toti si esti victima sigura in caz de? Multumesc pt orice solutie:) Buna seara si noapte buna! Dupa caz!;)
Ultima modificare: Luni, 19 Aprilie 2010
Taisa, utilizator
ionut.i a scris:

Buna ziua, as dori sa aflu si eu operatorii colectarii impozitelor si taxelor in Romania, care este legislatia referitoare la colectare si nu in ultimul rand drepturile consumatorilor. Am incercat sa gasesc mai multe detalii, dar este un adevarat labirint Codul Fiscal. Am inteles ca este Ministerul Finantelor Publice, ANAF...
Va multumesc !

fiti mai explicit deoarece:1. taxele si impozitele locale se incaseaza de catre personalul primariilor
2. TVA si impozit incaseaza ANAF, DGFP si mai sunt multe altele.
Apropos de drepturi.... sunt prevazute in Constitutie si alte legi speciale. Daca aveti plangeri adresati-va instantei si OPC-ului. Puteti si sunteti protejat. Dar nu mergeti acolo pt necunoasterea legii deoarece nu va exonereaza de aplicarea acesteia.
Legea de capatai a impozitelor si taxelor este Codul Fiscal, asa incurcat cum este, si, in cazul impozitelor si taxelor locale, Hotararea Consiliuli Local.
PT TAISA-- noi nu am gasit un astfel de mijloc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Control fiscal livia77 livia77 Buna seara ! am si eu anumite nelamuriri ,1. am un PFA deschis din 2007 si nu am facut nici un control la acte la ANF , ce pot sa fac ? 2. in anul 2008 am ... (vezi toată discuția)
Administratori de bloc suciu_diana suciu_diana Buna ziua, s-a pus in vigoare si de cand, propunerea legislativa prin care administratorii comunica chiriasii din bloc? Multumesc. (vezi toată discuția)
Colectare si plata amenzi luate intr-un dosar civil victor sorin victor sorin Buna dimineta : Intr-un dosar civil se aplica o amenda civila pt nerespectarea unei hotariri judecatoresti definitive si irevocabile : Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)