Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligativitatea de a sta 10 zile in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligativitatea de a sta 10 zile in preaviz

La un program part time de 4 ore un angajator te poate obliga sa stai 10 zile in preaviz daka tu nu vrei?X-(X-(X-(

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Pentru ce s-a data preaviz? ...
Preavizul este de 15 zile calendaristice in cazul demisiei.
In cazul concedierii, preavizul este de 20 de zile lucratoare ...
si in cazul demisiei si in cel al concedierii aplicabile sunt prev. art. 79(7) c. mun. intrucat acesta face referire la preaviz deci: angajatorului poate renunta la prezenta salariatului la munca pe durata preavizului, c.i.m. urmand sa inceteze efectiv la terminarea preavizului.