Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

Buna ziua,

Imi pot da demisia fara a respecta preavizul de 15 zile prevazut in c.i.m, si daca nu ce se poate intimpla in cazul in care o fac?

multumesc,
Incetarea c.i.m. fara ase acorda preaviz se face in urmatoarele situatii :
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.
- incetare c.i.m. prin demisie - art.79 alin.7 C.mun. In aceasta situatie, angajatorul poate renunta total sau partial la termenul de preaviz.
- incetare c.i.m. prin demisie - art.79 alin.8 C.mun. In acest caz, salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.