Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Dupa noul cod al muncii ,mai exista demisie la zi, sau in caz de demisionare sunt obligata sa fac preavizul?
1. Nu exista demisie la zi ...

2. Potrivit Codului Muncii, regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii. Prin exceptie, contractul individual de munca poate inceta prin demisie fara preaviz in urmatoarele situatii:
- angajatorul renunta total ori partial la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.
- angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca - art.81 alin.8 C.mun.

3. Puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - , situatie in care nu se acorda preaviz.

4. Daca angajatorul doreste sa efectuati perioada de preaviz, atunci nerespectarea de catre dvs a termenului de preaviz reprezinta abatere disciplinara, care justifica sanctionarea dvs disciplinara, inclusiv prin desfacerea contractului de munca.