Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract munca , demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract munca , demisie

Daca imi depun demisia cat timp sunt obligat sa mai vin la servici?

1. Regula în materie de încetare a contractului individual de munca din iniţiativa salariatului este încetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile art. 81 din Codul muncii. Prin excepţie, contractul de munca va înceta la iniţiativa salariatului, pe durata sau la sfarşitul perioadei de proba, printr-o notificare scrisa, fara termen de preaviz, în temeiul art. 31 alin. (3) din Codul muncii, prin acordul partilor (art.55 lit.b C.mun,) sau prin demise fara preaviz (art.81 alin.7 si 8 C.mun.)

2. Art.81 C.mun.
(7) Contractul individual de munca înceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renunţarii totale ori parţiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de munca.

3. Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

4. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.