Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dactiloscopie; nume copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dactiloscopie; nume copil

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul anterior!
As mai dori sa stiu daca testul dactiloscopic este necesar, relevanta lui, sau daca, dupa testul serologic, ar fi mai bine sa cer testul ADN.
De asemenea, in legatura cu numele de familie al copilului, daca, atunci cand se stabileste paternitatea, tatal are dreptul sa refuze ca numele lui sa fie purtat de copil, limitandu-se la trecerea, in certificatul de nastere, a numelui acestuia, la rubrica pentru tata.
Multumesc anticipat!
Cu multa stima!
Anca Liubani, utilizator
Este important sa se stabileasca perioada optima de conceptie si apoi sa se efectueze testul ADN .
In ceea ce priveste numele minorului, etapele sunt urmatoarele:
-prin actiunea de stabilirea paternitate se stabileste deci cine este tatal biologic al minorului, astfel ca in urma admiterii actiunii va fi trecut la rubrica tata numele tatalui biologic, insa minorul va purta in continuare numele de familie al mamei,
-daca doriti ca minorul sa poarte si numele de familie al tatalui, va trebui sa-l actionati ulterior dupa emiterea certificatului de casatorie in judecata printr-o actiune avand ca obiect "incuviintare purtare nume", insa da , din pacate paratul poate sa se opuna la purtarea numelui sau de familie.
Concluzie:-angajati avocat care sa va consilieze si sa va asiste in tot ceea ce intreprindeti din punct de vedere juridic.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat