avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat sau nu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat sau nu

Perioada cat sotul a lucrat si sotia (casnica)era coasigurat la sanatate.Acum sotul fiind in somaj,sotia mai are calitatea de coasigurat?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:51, 11 Aprilie 2010
Da, poate avea calitatea de coasigurat in situatia asta.
Documnetele necesare pentru atestarea calitatii de coasigutrat, in aceasta situatie sunt:
- Copie certificat de casatorie (pentru sot,sotie)
- Certificat fiscal eliberat de Adm.Fin. teritoriala din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile pe ultimii 5 ani;
- Declaratie tip pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii ;
- Declaratie tip pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva;
- Document din care sa rezulte calitatea de asigurat a persoanei asigurate (adeverinta AJOFM) .
As mai avea o rugaminte.De unde poate sa procure declaratiile tip?
Va multumesc ,din nou .
De la Casa de Asigurari de Sanatate in a carei raza isi are domiciliul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare medicala andreea elena andreea elena tatal meu a avut nevoie de o operatie intr_un spital de stat si nu este asigurat medical,are un venit de 150 lei,pot sa ii ofer in vreun fel asigurarea mea,eu ... (vezi toată discuția)
Coasigurat Muresan Felicia Muresan Felicia Daca sotia este casnica si sotul este incadrat la o societate,sotia poate beneficia de calitatea de coasigurat la sanatate? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Coasigurat sanatate pala_delia pala_delia Sora unui asigurat poate fi coasigurat de sanatate? Asiguratul lucreaza cu contract de munca pe perioada nedeterminata si are o sora care nu mai lucreaza(a ... (vezi toată discuția)