Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat sau nu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat sau nu

Perioada cat sotul a lucrat si sotia (casnica)era coasigurat la sanatate.Acum sotul fiind in somaj,sotia mai are calitatea de coasigurat?Va multumesc.
Da, poate avea calitatea de coasigurat in situatia asta.
Documnetele necesare pentru atestarea calitatii de coasigutrat, in aceasta situatie sunt:
- Copie certificat de casatorie (pentru sot,sotie)
- Certificat fiscal eliberat de Adm.Fin. teritoriala din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile pe ultimii 5 ani;
- Declaratie tip pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii ;
- Declaratie tip pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva;
- Document din care sa rezulte calitatea de asigurat a persoanei asigurate (adeverinta AJOFM) .
As mai avea o rugaminte.De unde poate sa procure declaratiile tip?
Va multumesc ,din nou .
De la Casa de Asigurari de Sanatate in a carei raza isi are domiciliul.