Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general descarcare din gestiune
Discuție deschisă în Contabilitate în general

descarcare din gestiune

Societate vazare marfuri cu amanuntul (diverse).Materiale necesare pentru curatenie etc cum le pot scadea din gestiune .Sunt deductibile fiscal daca se iau din magazinul propriu?
E bine sa nu amestecam lucrurile!Pentru marfa din gestiune raspunde un gestionar sau mai multi,nu-i asa?
Da ,sunt de acord cu dv. raspunde administratorul si gestionarul, dar admnistratorul cum poate sa-si scada materiale sa zicem de curatenie pe care el le foloseste zilnic?
Cand faceti aprovizionarea, nu inregistrati in gestiunea marfa cu amanuntul si produsele pe care le folositi pentru nevoile firmei.

% = 401.01
371.02 (marfa ce urmeaza a se vinde)
3028 ( necesarul de produse necesare pentru curatenie)
4426 (daca sunteti platitor TVA)

Daca aveti o singura factura, puteti face doua NIR-uri:
1) pentru marfa, pentru care calculati adaosul comercial si determinati pretul de vanzare cu amanuntul;
371.02=378.02
371.02=4428.02
2) pentru materiale consumabile, pentru care dupa folosire, intocmiti si bon de consum.
6028=3028
Cornelia Tulpan, Contabil
Va multumesc pentru raspuns , dar daca le-am inregistrat ca marfuri si s-a inregistrat si 378 ,nu pot face bon de consum si sa le scad prin inregistrarea 607=371 si calculez Cota medie de adaos la tot?
Marfurile nu se dau in consum in folosul sociatatii, pot fi lipsa la inventar sau degradate.
Stornati inregistrarea si treceti-le pe materiale consumabile.