Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare cheie yalã
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare cheie yalã

Divorț în apel. Prima instanță mi-a încredințat minorul mie. Fosta soție a schimbat yala la ușa apartamentului, proprietate comună, unde am domiciliul legal. Ce căi există pentru remedierea situației?
Mulțumesc
Pe langa ordonanta presedentiala de reintegrare in spatiu, in care va trebui sa faceti dovada conditiilor prevazute de lege , respectiv art.581 c.proc.civ., mai puteti folosi calea unei plangeri penale, intemeiata pe disp.art.320 c.p.respectiv tulburarea folosintei locuintei, teza a II- a si anume ca sotia dvs. va impiedica sa folositi locuinta care este bun comun si care pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii de partaj , da dreptul folosintei in egala masura de catre ambii coproprietari.
O actiune in justitie inseamna sa treaca cca 3 saptamani cu avocat platit bine si superapid...
Politia nu cred ca se va implica dar o vizita la politie va poate ajuta.
In caz extrem apelati la avocat pt a se gasi totusi o cale...