Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punerea in executare a unei hotarari pronuntate in Ro ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punerea in executare a unei hotarari pronuntate in Ro intr-un stat mebru UE

Buna ziua,

Speta e urmatoarea: Impotriva unei SC se obtine, inainte de aderarea Ro la UE , o hotarare. Se doreste executarea silita a acestei hotarari in statul de origine a SC debitoare (Ungaria).

Care sunt pasii care trebuie urmati? Care este procedura?

Nu exista o conventie special incheiata privitoare la recunosterea hotararilor intre Ro si Ungaria, legea care reglementeaza aceasta materie este 187/2003, dar care odata cu aderarea noastra la UE s-a abrogat. De la data aderarii materia e reglementata de Regulamentul CE 44/2001.

Sentinta trebuie trimisa la investire cu formula executorie in Ungaria? Ce alte acte sunt necesare? Care e procedura? S-a intalnit cineva cu o situatie asemanatoare?
pt recunoastere vezi dispozitiile de mai jos:
1. O hotărâre pronunţată într-un stat membru este recunoscută în celelalte state membre fără să
fie necesară recurgerea la vreo procedură specială.
2. În caz de litigiu, orice parte interesată care invocă recunoaşterea unei hotărâri ca titlu principal
poate, în conformitate cu procedurile prevăzute în secţiunile 2 şi 3 din prezentul capitol, să ceară
o decizie în sensul recunoaşterii hotărârii.
3. Dacă rezultatul acţiunii într-o instanţă dintr-un stat membru depinde de determinarea unei
chestiuni incidentale de recunoaştere, instanţa în cauză are competenţă în chestiunea respectivă.

pt executare
O hotărâre pronunţată într-un stat membru şi care este executorie în statul în cauză este
executată într-un alt stat membru atunci când, la cererea uneia dintre părţile interesate, a fost
declarată drept executorie în statul respectiv.
se legalizeaza si investeste cu formula executorie, se supralegalizeaza, se traduce si se apostileaza, dupa care se duce la executorul competent:D
Bineinteles, daca hotararea e recunoscuta in statul respectiv:O

Multumesc pt raspunsuri!

Intrbare, unde se investeste cu formula executorie? Aici in Romania unde s-a pronuntat hotararea (asa reiese din ce a scris romul) sau in UNgaria unde se doreste executarea?
Art. 38 , 1. "O hotarare pronuntata intr-un stat membru si care este executorie in statul in cauza este executata intr-un alt stat membru atunci cand , la cererea uneie dintre partile interesate a fost declarata drept executorie in statul respectiv "

Sa inteleg ca se cere investirea cu formula executorie atat in statul in care s-a pronuntat hot. cat si in statul in care se cerea executarea silita? Si doar apoi se trimite executorului competent?