Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere garsoniera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere garsoniera

Buna ziua, am revenit cu o noua intrebare> se poate inchiria un imobil care are 4 proprietari (mostenitori) fara semnatura/acordul unui dintre ei?
Nu!
Va trebuie procura de la toti proprietarii!
Sigur ca da. Inchirierea apartamentului este un act de administrare ce se presupune ca beneficiaza tuturor proprietarilor.Sfatul meu este sa nu inchiriati acest apartament fara acordul celui de-al patrulea mostenitor.Ati evita un eventual litigiu.
Sigur ca se poate face orice, oricand, oricum, deci se poate si inchiria un apartament fara acordul tuturor. Banuiesc ca intentionati sa il si inregistrati la Administratia fiscala, de aceea cred ca va trebuie procura de la toti proprietarii. Daca nu doriti inregistrarea, atunci sigur ca puteti inchiria!
Mara Negulescu, Avocat