Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot fi "gica contra" ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot fi "gica contra" ?

Buna ziua!
In urma efectuarii unui PUZ colectiv, sunt propietar pe o portiune de strada si mentionez ca nu am cedato inca primariei de care apartinem cu acest puz.
In aceasta situatie pot inpiedica pe colegi de puz care au si ei parcele alaturate si care doresc sa traga infrastructura [curent si gaz] pe strada unde sunt inca propietar intrucat n u am donat strada catre primarie.
Multumesc anticipat
dar nu trebuie sa donezi strada.. trebuie sa fii expropriat dupa o justa si prealabila despagubire... asta daca, pe bune, terenul iti apartine
despgubit?
de catre cine?
in docomentatia puzului aprobata de primarie se specifica:
nu se elibereaza autorizatia de constructie in cazul in care lotul de teren [strada]
nu a fost donatacatre primarie.
toti participantii la acest puz am pierdut intre 22-23% din hectar
intre noi nu putem sa ne despagubim , suntem toti in aceasi situatie
Personal nu inteleg conceptul de proprietar pe o portiune de strada.
Detaliati, va rog.
In urma efectuarii PUZ sa facut lotizaea [parcelare] au rezultat si loturi de drum care trebuiesc donate în favoarea domeniului public al municipalitatii
mentionez ca nu am donat inca acele loturi care cuprind portiuni din drum
Donatia presupune o liberalitate facuta de catre donator in favoarea donatarului, acesta din urma fiind gratificat prin vointa primului.
Acest ”trebuie” nu exista in ceea ce priveste donatia.
De ce TREBUIE sa donati?
Cumva este vorba despre exproprierea unei portiuni din parcela aflata in proprietatea dvs?