Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Parcela cumparata fara \\"drum public \\" .... pe ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Parcela cumparata fara "drum public " .... pe hirtie .. ca fizic este ...

Buna ziua ,
A fost cumparata o parcela de teren linga Timisoara in comuna Ghiroda iar in momentul in care am cerut avizele pentru constructie si am ajuns la autorizatie lucrurile s-au blocat ... pt ca primaria sustine ca nu exista drum public pentru parcela respectiva ( parcele din acest puz )... adica terenul aferent drumului trebuia donat la primarie .... de fostii proprietari .... dar nici drept de servitute pe acel drum iar motivarea celor de la primarie a fost ca nu pot sa aduca utilitatile pe un drum privat ... si nu se poate elibera autorizatia de constructie ... Ce ar trebui sa fac in acest caz ? Cum as putea sa obtin drept de servitute si daca pe baza acestui drept de servitute as putea sa obtin autorizatia de constructie ? Daca nu exista drept de servitute pe asa zisul drum privat ... de ce notarul a autorizat vinzarea parcelei sau parcelelelor din acest puz (s-au efectuate tranzactii de la infintarea puz-ului cu aceste parcele .... catre mai multi proprietari...) ? Puz-ul in momentul aprobarii nu trebuia sa aibe prevazute drumurile cel putin cu drept de servitute ?
Este o veche meteahna a celor din primarii care confunda servitutile legale cu cele conventionale si cu limitarile de construire fixate prin PUZ-uri. Dvs. nu sunteti nicicum obligat sa "cedati" bucata de proprietate primariei deoarece dreptul de proprietate este ocrotit de constitutie si nu vi se poate lua decat prin expropriere cu despagubire justa. Trebuie sa faceti un cadastru in care sa se "traseze" acel drum si cred ca nu veti mai avea probleme dupa aceea. vorbiti cu un cadastrist.