avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie somaj_Program nou
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie somaj_Program nou

In noul program pentru declaratii apare o rubrica noua "Tip asigurati" (1 si 2). Stie cineva ce semnifica tip asigurat 1 si tip asigurat 2. Pe site-ul ANOFM si in lege nu am gasit nici o lamurire. Poate ati aflat voi.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: LORENA11 , utilizator 14:21, 18 Septembrie 2007
daca selectezi 1, se calculeaza somajul la 2%, iar daca selectezi 2 se calculeaza 2,25%.
Eu deduc de aici ca 1-respectiv somaj 2% se aplica firmelor private, iar 2- respectiv 2.25% pentru bugetari.
intr-o discutie telefonica cu ajofm mi-au confirat ... 1 este pe SC si 2 pt bugetari. deci ai dedus corect
Este adevarat ca se calculeaza si procentul de 0.25% si se plateste la finante?
conform ordin 103/2007 pentru modificarea si completarea Procedurii privind declararea lunara de catre angajatori a evidentei nominale a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor pentru somaj, aprobata prin Ordinul ministrului muncii,solidaritatii sociale si familiei nr. 405/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, pe care o gasitri pe site somajului, la randul 3 se spune: 3. Dupa punctul 10 al articolului 7 se introduce un nou punct, punctul 11 cu
urmatorul cuprins:
„11. Rubrica „Tip asigurat” se completeaza cu:
a) „1” – daca pentru asiguratul obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul
asigurarilor pentru somaj, angajatorul are obligatia, conform Legii
nr.200/2006 privind constituirea si utilizarea Fondul de garantare pentru
plata creantelor salariale, de a plati lunar contributia la Fondul de
garantare pentru plata creantelor salariale;
b) „2” – daca pentru asiguratul obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul
asigurarilor pentru somaj, angajatorul nu are obligatia, conform Legii
nr.200/2006 privind constituirea si utilizarea Fondul de garantare pentru
plata creantelor salariale, de a plati lunar contributia la Fondul de
garantare pentru plata creantelor salariale;”
sper sa te ajute...;)
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate eu nu am reusit sa incarc ordinul 103/2007....:">

Alte discuții în legătură

contributii pensionar angajat SALVIA SALVIA Ce contributii se platesc pentru un pensionar, angajat cu CIM pe perioada nedeterminata, cu norma intreaga? Care este cel mai avantajos contract care se poate ... (vezi toată discuția)
Impozit pentru pfa cu angajati IrinaMona IrinaMona Buna seara. Asi dori sa stiu ce imopizite trebuie sa plateasca o P.F.A. care are angajati? (vezi toată discuția)
Fondul de garantare al salariilor ela david ela david Incepand cu 2007 s-a introdus acest fond de garantare al salariilor, de 0.25% din totalul salariilor brute .Unele societati trebuie sa-l plateasca, alte ... (vezi toată discuția)