Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratie somaj_Program nou
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratie somaj_Program nou

In noul program pentru declaratii apare o rubrica noua "Tip asigurati" (1 si 2). Stie cineva ce semnifica tip asigurat 1 si tip asigurat 2. Pe site-ul ANOFM si in lege nu am gasit nici o lamurire. Poate ati aflat voi.

Multumesc anticipat.
daca selectezi 1, se calculeaza somajul la 2%, iar daca selectezi 2 se calculeaza 2,25%.
Eu deduc de aici ca 1-respectiv somaj 2% se aplica firmelor private, iar 2- respectiv 2.25% pentru bugetari.
intr-o discutie telefonica cu ajofm mi-au confirat ... 1 este pe SC si 2 pt bugetari. deci ai dedus corect
Este adevarat ca se calculeaza si procentul de 0.25% si se plateste la finante?
conform ordin 103/2007 pentru modificarea si completarea Procedurii privind declararea lunara de catre angajatori a evidentei nominale a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor pentru somaj, aprobata prin Ordinul ministrului muncii,solidaritatii sociale si familiei nr. 405/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, pe care o gasitri pe site somajului, la randul 3 se spune: 3. Dupa punctul 10 al articolului 7 se introduce un nou punct, punctul 11 cu
urmatorul cuprins:
„11. Rubrica „Tip asigurat” se completeaza cu:
a) „1” – daca pentru asiguratul obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul
asigurarilor pentru somaj, angajatorul are obligatia, conform Legii
nr.200/2006 privind constituirea si utilizarea Fondul de garantare pentru
plata creantelor salariale, de a plati lunar contributia la Fondul de
garantare pentru plata creantelor salariale;
b) „2” – daca pentru asiguratul obligatoriu, prin efectul legii, în sistemul
asigurarilor pentru somaj, angajatorul nu are obligatia, conform Legii
nr.200/2006 privind constituirea si utilizarea Fondul de garantare pentru
plata creantelor salariale, de a plati lunar contributia la Fondul de
garantare pentru plata creantelor salariale;”
sper sa te ajute...;)
Multumesc pentru raspuns.
Din pacate eu nu am reusit sa incarc ordinul 103/2007....:">