Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit pentru pfa cu angajati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit pentru pfa cu angajati

Buna seara.
Asi dori sa stiu ce imopizite trebuie sa plateasca o P.F.A. care are angajati?
1. Impozit pe venit salarii

2. Contribuțiile sociale
a) contribuțiile de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat;

b) contribuțiile de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate;

c) contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate datorată de angajator bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate;

d) contribuțiile asigurărilor pentru șomaj datorate bugetului asigurărilor pentru șomaj;

e) contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale datorată de angajator bugetului asigurărilor sociale de stat;

f) contribuția la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale, datorată de persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajator potrivit art. 4 din Legea nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale, cu modificările ulterioare.
Multumesc pentru raspuns. Dar impozit pe venit nu se aplica?
IrinaMona a scris:

Multumesc pentru raspuns. Dar impozit pe venit nu se aplica?

Este trecut primul mai sus:

1. Impozit pe venit salarii