avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit pentru pfa cu angajati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit pentru pfa cu angajati

Buna seara.
Asi dori sa stiu ce imopizite trebuie sa plateasca o P.F.A. care are angajati?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 08:54, 20 Februarie 2014
1. Impozit pe venit salarii

2. Contribuțiile sociale
a) contribuțiile de asigurări sociale datorate bugetului asigurărilor sociale de stat;

b) contribuțiile de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate;

c) contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate datorată de angajator bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate;

d) contribuțiile asigurărilor pentru șomaj datorate bugetului asigurărilor pentru șomaj;

e) contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale datorată de angajator bugetului asigurărilor sociale de stat;

f) contribuția la Fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale, datorată de persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajator potrivit art. 4 din Legea nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale, cu modificările ulterioare.
Multumesc pentru raspuns. Dar impozit pe venit nu se aplica?
IrinaMona a scris:

Multumesc pentru raspuns. Dar impozit pe venit nu se aplica?


Este trecut primul mai sus:

1. Impozit pe venit salarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare salarii compensatorii hajnyci hajnyci Buna ziua! Mi se va desfiinta postul si voi primi salarii compensatorii brute (asa scrie in act adtional). Se platesc si pentru aceste salarii contributiile ... (vezi toată discuția)
Somer-concediere colectiva-am primit platile compensatorii IOANGILEA IOANGILEA Buna seara. Am si eu o intrebare: sunt somer prin concediere colectiva, am primit platile compensatorii, si din platile compensatorii mi s-au retinut bani ... (vezi toată discuția)
Contributiile la sanatate crishucool crishucool Buna tuturor, Stie careva daca exista posibilitatea sa faci o cerere sa nu mai platesti la CAS ca si angajat? Daca da stiti si procesul sau persoane care au ... (vezi toată discuția)