Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire rca

in urma unui accident din care a rezultat dauna totala la un camion si la marfa transportata firma de asigurari a platit pana la ora actuala doar despagubirea pe camion,intrebarea mea este daca suma achitata pentru masina de 19000 euro calculata la valoarea de nou de 109000 euro si o vechime de 8 ani si 3 lunii este corecta si daca prin perioada de nefolosinta se intelege perioada cuprinsa intre data accidentului si data platii.multumesc
Camionul dvs. valoreaza, conform grilei rca din ultimul ordin, 28% din pretul de nou. Adica cca 31.000eur iar dvs ati fi indreptatit sa primiti 75% din aceasta valoare in cazul daunei totale + epava. Acest lucru daca accidentul se despagubeste pe o polita rca. Daca despagubirea s-a produs pe casco, depinde de suma asigurata din contract.Totusi, valorile pe casco sunt mai mari decat cele pe rca in 99% din cazuri.
Conform aceluiasi ordin CSA, puteti formula pretentii pt lipsa de folosinta a bunului distrus "numai pt timpul normat necesar efectuarii reparatiei pagubei produse".
Mai mult ca sigur trebuie dati in judecata ca sa plateasca mai mult;
Daca polita era CASCO, depinde la ce suma a fost facuta asigurarea, pt. ce riscuri si ce excluderi cuprinde polita. In mod sigur pe polita CASCO nu se asigura si marfa. Pt. asta exista alt tip de polita( Ex. CMR). Daca vi s-a oferit acea suma si ati acceptat-o veti avea mult de luptat dar nu e o lupta pierduta dinainte.Va trebuie un avocat foarte bun. Succes!