Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare insuficienta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare insuficienta

As dori sa stiu o parere autorizata referitor la un caz de despagubire CASCO. In cazul in care am fost accidentat din spate, din neatentia unui sofer ce conducea un camion, (greseala recunoscuta de politie in anul 2009 - necontestata), iar asiguratorul RCA al camionului nu doreste sa-mi plateasca integral reparatia, iar asiguratorul CASCO al autoturismului meu, de la vremea aceea nu mai doreste sa-mi deschida un dosar de dauna pentru diferenta neachitata din RCA (pt doua motive: - 1. La aceasta data nu mai sunt asiguratul lor, 2. Afirma ca nu se mai poate deschide inca un dosar pentru acelasi aciident - ci tr sa ma judec cu RCA -ul vinovatului) ce ar trebui sa fac ?Mentionez ca am anuntat ambii asiguratori in 48 de ore de la accident si reparatia am facut-o la service-ul indicat de RCA. Nu am nici o modificare la masina - neautorizata de RAR !
trebuie sa il dati in judecata pe asiguratorul CASCO si pe cel care v-a lovit
M-am gindit si eu la asta, indignat fiind de raspunsul asiguratorului CASCO, - dar pentru a lua in calcul si ceea ce afirma acesta - respectiv actionarea in judecata a asiguratorului RCA care nu despagubeste dauna incadrata in suma maxima autorizata prin lege si reparatia efectuata la atelierul indicat de acesta, mi-ar trebui un argument solid si de necotestat !
Multumesc !
Asiguratorul RCA nu va poate mai mult decat prevede ordinul CSA.