Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUNT ANGAJAT + ASOCIAT MINORITAR INTR-UN SRL SI VREAU ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUNT ANGAJAT + ASOCIAT MINORITAR INTR-UN SRL SI VREAU SA DEMISIONEZ

Buna ziua,

Sunt angajat la un SRL de cativa ani, cu carte de munca. La un moment dat patronii s-au hotarat sa "stimuleze" cativa angajati, dandu-le gratuit parti sociale din SRL, unul din acestia fiind si eu. Ca asociat nu am vazut nici un beneficiu in urma acestor parti sociale, deci pt mine n-au contat.

Acum eu m-am decis sa plec din firma si mi-am depus demisia, ca un angajat obisnuit (dandu-le preaviz de 15 zile). Problema lor este ca eu ma ocup de niste clienti pe care nu are cine sa-i preia (firma e de software).
La discutiile cu patronii ei mi-au aratat ca, fiind "asociat", ma vor trage la raspundere in tribunal pentru eventualele daune cu acei clienti de care nu va avea cine sa se ocupe.

In ce masura au dreptate sau pot avea castig de cauza ? Daca sunt necesare lamuriri suplimentare asupra situatiei, va rog sa ma intrebati.

Va multumesc anticipat.
Ca asociat nu-ti poti face o firma cu acelasi obiect de activitate, fara acordul celorlalti asociati.
Pt eventualele pierderi suferite din cauza demisiei tale, raportata la pierderea clientilor nu are ce sa-ti faca;)

Nu vreau sa-mi fac o firma cu aceeasi activitate ( doar PFA necesara la angajarea in cealalta parte :) ) Pur si simplu ma consider un angajat simplu si vreau sa schimb jobul. Insa, se pare ca aceasta cedare de parti sociale din partea patronilor a fost mai mult ca sa-mi puna bete in roate in eventualitatea unei plecari.

Problema e ca, lucrand in domeniul IT - software, am ramas izolat pe un proiect de la care echipa s-a tot miscorat, ramanand singurul. Acum, desi mai sunt alti angajati, nu am efectiv cui sa predau la ce lucrez. Patronii spun ca vor fi actionati in instanta de clienti si eu, ca asociat (ca nu vor sa ma scoata din asociere din cate se pare) voi suporta la randul meu daunele cerute de aceia. Sau.. alta varianta, ca ma vor da ei (patronii) in judecata pentru daunele cerute lor de acei clienti.

Va multumesc.

PS: e vreo problema cu PFA-ul, care va fi tot pe domeniul IT ?

Nu vreau sa-mi fac o firma cu aceeasi activitate ( doar PFA necesara la angajarea in cealalta parte :) ) Pur si simplu ma consider un angajat simplu si vreau sa schimb jobul. Insa, se pare ca aceasta cedare de parti sociale din partea patronilor a fost mai mult ca sa-mi puna bete in roate in eventualitatea unei plecari.

Problema e ca, lucrand in domeniul IT - software, am ramas izolat pe un proiect de la care echipa s-a tot miscorat, ramanand singurul. Acum, desi mai sunt alti angajati, nu am efectiv cui sa predau la ce lucrez. Patronii spun ca vor fi actionati in instanta de clienti si eu, ca asociat (ca nu vor sa ma scoata din asociere din cate se pare) voi suporta la randul meu daunele cerute de aceia. Sau.. alta varianta, ca ma vor da ei (patronii) in judecata pentru daunele cerute lor de acei clienti.

Va multumesc.

PS: e vreo problema cu PFA-ul, care va fi tot pe domeniul IT ?

Ei te pot chema in garantieB-) nu stiu in ce masura ar avea vreo sansa, in functie de actele semnate de tine.
Ca actionar nu raspunzi atat timp cat ai administrator:P

Ca asociat nu-ti poti face o firma cu acelasi obiect de activitate, fara acordul celorlalti asociati.

PFA-ul intra in aceasta categorie ? Voi avea nevoie de PFA pentru consultanta / dezvoltare software. Trebuie sa le cer acordul pentru infiintarea acestui PFA ?

Multumesc anticipat.

NU STIU CONDITIILE IN CARE ATI DEVENIT DV. ASOCIAT.
O sansa este sa le faceti si o oferta prin care va oferiti sa le cedati partile sociale pe care le detineti la valoarea nominala, in caz ca nu primiti nici o oferta din partea lor, a asociatilor, intr-un termen de ... va veti adresa altor persoane din afara societatii.

Ati spus ca este un SRL, aceste societati desi sunt constituite in considerarea persoanei, totusi legea prevede ca prestatiile in munca nu pot constitui aport in societate; prin urmare, nu sunteti obligat sa lucrati pentru ea.

Pentru siguranta dv., cereti (in caz ca nu aveti) o copie a actelor constitutive ale firmei si a tuturor actelor modificatoare ale acestora; veti vedea si de acolo procedura exacta pe care trebuie sa o urmati pentru cesionarea partilor sociale (daca este intocmit cat de cat bine). Altfel, procedati cum v-am spus. De mentionat este faptul ca orice asociat poate cere in orice moment sa vada actele firmei, indiferent care este aportul sau procentual sau in bani la aceasta.

Bafta multa, sa ne mai scrieti.
Avocat Liliana Gradinaru