Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia de crestere a copilului

Sotia mea a nascut in luna ianuarie 2010. In luna aprilie i-a venit indemnizatia de crestere a copilului. Spre surprinderea noastra i-a venit cu mult sub ce calculasem noi. Pentru calcularea salariului mediu pe ultimele 12 luni se ia in considerare si impozitul de forfetare? ptr ca la un venit net de 2100 lei i-a venit o indemnizatie lunara de 1280 lei, ceea ce nu reprezinta 85% din venitul mediu pe ultimele 12 luni. Multumesc anticipat
sotiei mele...in anul 2008...la un venit net de circa 24 mil i-a fost calculata o indemnizatie de 1.840 ron...extras din OUG nr. 148/2005 : Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei