Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune

Buna,

Puteti sa-mi spuneti care ar fi cea mai avantajoasa varianta pentru a face un partaj succesoral?

Este mai bine sa-l facem prin notar? si in cazul acesta ce costuri implica?

Ce alte variante mai sunt in afara de notar- am cerut o evaluare la un birou notarial si pretul este un pic cam mare...

Multumesc anticipat!
taxa de timbru se restituie in cazul actiunii de partaj succesoral, daca partile cad la intelegere .
pt. iesirea din indiviziune trebuie efectuata o expertiza de evaluare a bunurilor .
multumesc tuturor pentru raspunsurile date!

ne-am hotarat sa facem partajul prin notar unde platim onorariul de aprox 1% din valoarea expertizata a bunurilor aceeasi la care se aplica 3% in cazul partajului prin instanta. Suplimentar onorariului se mai plateste catre notar costul pentru cartea funciara deoarece tot el va face si intabularea adica un Cost Final de aprox 1,6% din masa partajabila.

in instanta se plateste taxa de timbru de 3% care iti este restituita in cazul in care partile se inteleg si fac tranzactie- cum e cazul nostru INSA, suplimentar, mai trebuie sa platesti 3% din valoarea expertizata a masei partajabile ( adica grilele notariale care apar pe siteul uniunii notarilor la "expertize") ca sa iesi din indiviziune sau sa legalizezi hotararea judecatoreasca.

Deci TOT PLATESTI 3%.

Adica 3% daca se inteleg partile caci daca nu,:sorry:;) de fapt sunt 6%.

Deci iata ca notarii sunt, cu o noua ocazie, cei mai cautati in cazul partajelor desi pana acum erau ocoliti in aceasta situatie din cauza ca erau prea scumpi. Ei, acum sunt "ieftini" si nu s-a modificat decat modul de raportare, tarifele in niciun caz! Adica din pacate pentru noi "plebea"....:tease:
Am si eu o rugaminte....
Soacra mea a solicitat proces pentru iesire din indiviziune si i s-a fixat o taxa de timbru de 6400 Ron, cine ma poate ajuta?
Revin cu mesajul referitor la iesirea din indiviziune.
Mama mea, Iftime Ioana a deschis proces de iesire din indiviziune.
Este vorba de un titlu de proprietate, pe care sunt 6 persoane pe o suprafata de 21000m2: 5 frati + mama a 3 din acestia (decedata in prezent) din Manesti Prahova.
Mama mea impreuna cu cei 4 frati detin impreuna pe acelasi titlu de propriertate cate 3200m2, deci un total de 16.000m2.
Cea de -a sasea persoana, mama decedata detine este pe titlu cu 5000m2.
Pornind de la acestea judecatorul a stabilit o taxa de timbru de 6400Ron , 64 milioane lei vechi, pentru un teren care este evaluat la max 1E m2.
Ideea este ca mama nu are nici un venit, nici pensie , nici ajutor social? Cum se poate asa ceva? cum ne puteti ajuta?