Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociat unic strain la un srl roman
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociat unic strain la un srl roman

As dori sa stiu daca o societate cu raspundere limitata romana poate avea ca asociat unic un SRL din alta tara (din UE). Ma poate ajuta cineva cu o baza legala?
Multumesc mult
vedeti dispozitiile cuprinse in legea nr.26/1990 si 31/1990 modificate si republicate.
Legea 31/1990
Art. 1 (1) In vederea efectuarii de acte de comert, persoanele fizice si persoanele juridice se pot asocia si pot constitui societati comerciale, cu respectarea dispozitiilor prezentei legi.

carabela_anca a scris:

As dori sa stiu daca o societate cu raspundere limitata romana poate avea ca asociat unic un SRL din alta tara (din UE). Ma poate ajuta cineva cu o baza legala?

Raspunsul este da.

Art. 14 din Legea societatilor comerciale:
(1) O persoana fizica sau o persoana juridica nu poate fi asociat unic decat intr-o singura societate cu raspundere limitata.
(2) O societate cu raspundere limitata nu poate avea ca asociat unic o alta societate cu raspundere limitata, alcatuita dintr-o singura persoana.
(3) In caz de incalcare a prevederilor alin. (1) si (2), statul, prin Ministerul Finantelor Publice, precum si orice persoana interesata poate cere dizolvarea pe cale judecatoreasca a unei societati astfel constituita.
(4) Pe baza hotararii de dizolvare, lichidarea se va face in conditiile prevazute de prezenta lege pentru societatile cu raspundere limitata.

Pentru formalitati:
[ link extern ]