Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... asociat unic in doua SRL-uri ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

asociat unic in doua SRL-uri ?

Pot fi asociat unic intr-un SRL nou daca sunt deja asociat unic intr-un SRL mai vechi - avand in vedere ca activitatea firmei vechi este suspendata ?
Sub nicio forma.Este interzisa prin legea nr.31/1990, privind societatile comerciale, republicata.
Conform legii 31/1991 "legea contabilitatii este interzis sa fiti asociat unic la mai multe SRL
Conform Legii 31/1990 o persoana fizica poate sa fie asociat unic decat intr-o singura SRL.
Legea 31/1990 - 1) O persoana fizica sau o persoana juridica nu poate fi asociat unic decat intr-o singura societate cu raspundere limitata.
(2) O societate cu raspundere limitata nu poate avea ca asociat unic o alta societate cu raspundere limitata, alcatuita dintr-o singura persoana.
(3) In caz de incalcare a prevederilor alin. (1) si (2), statul, prin Ministerul Finantelor Publice, precum si orice persoana interesata poate cere dizolvarea pe cale judecatoreasca a unei societati astfel constituita.
(4) Pe baza hotararii de dizolvare, lichidarea se va face in conditiile prevazute de prezenta lege pentru societatile cu raspundere limitata.