Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit minim

Daca o societate s-a infiintat in febr.2009 acum cum platesc impozitul minim?
Pe intreg trim.i 2010 adica 550 lei(in transa asta se incadreaza) sau pe 2 luni(febr.si martie 2010) avand in vedere ca numai in luna febr.2010 s-a implinit 1 an de cand s-a infiintat societatea?#-o
Multumesc anticipat.
Am o societate la care i-am intrerupt activitatea in 2007, + 3 ani (max de intrerupe)
deci ara inactiva pina in 31.12.2009.
Am considerat ca s-a "activat" singura din 01.01.2010 si am scapat de o remorcutza ce o aveam (adica mi-am vindut-o mie ca persoana) .
In 22.03.2010 am mers la registrul comertului pt. lichidare/dizolvare.
Cit trebuie sa platesc impozit minim??#-o

Multumesc anticipat!
Platiti impozit minim pana la data radierii de la registru, chiar daca este in lichidare.
Se plateste impozit minim pe toate cele 3 luni din trim 1 - societatea a functionat in toate cele 3 luni, nu are importanta ca firma inca nu are 1 an vechime. prin firma nou infiintata se intelege firma infiintata in anul curent - deci in 2010.