avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit minim

Daca o societate s-a infiintat in febr.2009 acum cum platesc impozitul minim?
Pe intreg trim.i 2010 adica 550 lei(in transa asta se incadreaza) sau pe 2 luni(febr.si martie 2010) avand in vedere ca numai in luna febr.2010 s-a implinit 1 an de cand s-a infiintat societatea?#-o
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: iriva , utilizator 20:58, 13 Aprilie 2010
Am o societate la care i-am intrerupt activitatea in 2007, + 3 ani (max de intrerupe)
deci ara inactiva pina in 31.12.2009.
Am considerat ca s-a "activat" singura din 01.01.2010 si am scapat de o remorcutza ce o aveam (adica mi-am vindut-o mie ca persoana) .
In 22.03.2010 am mers la registrul comertului pt. lichidare/dizolvare.
Cit trebuie sa platesc impozit minim??#-o


Multumesc anticipat!
Platiti impozit minim pana la data radierii de la registru, chiar daca este in lichidare.
Se plateste impozit minim pe toate cele 3 luni din trim 1 - societatea a functionat in toate cele 3 luni, nu are importanta ca firma inca nu are 1 an vechime. prin firma nou infiintata se intelege firma infiintata in anul curent - deci in 2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insolventa unei firme fara activitate de la data infiintarii costelilie costelilie Buna ziua, Va rog daca ma puteti ajuta cu o solutie pentru o rezolvare favorabila si cat mai putin costisitoare pentru mine, la urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Oug.22-imp.profit 2010 camicami camicami Cum interpretam prevederea din OUG.22/2010 referitoare la soc.infiintate in cursul anului precedent,care nu au fost obligate la plata impozitului minim ? ... (vezi toată discuția)
Impozit microintreprindere MOCANU DOINA MOCANU DOINA Buna seara, va rog sa \" ma luminati\" cum calculez impozitul minim la o firma infiintata in oct.2009. Dupa parerea mea, ;) , deoarece imp.pe profit (16% )ar ... (vezi toată discuția)