Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... AM SANSE CU DOUA PROIECTE MINIMIS ?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

AM SANSE CU DOUA PROIECTE MINIMIS ?

Am un consultant care spune ca pot sa depun pe aceeasi firma doua proiecte minimis (desigur pe doua activitati separate pe care le executa firma )cu sanse mari de reusita .
Oare asa este , sau el vrea numai sa-mi stoarca bani pentru eleborarea proiectului.

Stie cineva ?
daca sunt 2 proiecte diferite si eu stiu ca se poate.. dar consultantul e de preferat sa il platiti cand va intra banii..acuma chitati doar cheltuielile ce se fac, dar nu costul proiectului
1. Sprijinul maxim in decurs de 3 ani este 200.000 euro. Se verifica respectarea acestei conditii pe toate proiectele depuse de firma.
2. Programul de ajutoare de minimis este supra-ultra subscris si sansele de a si obtine finantare sunt reduse. Exista si alte programe care finanteaza investitiile dorite de dvs.
3. Intocmirea unui astfel de dosar presupune un volum important de munca si este normal sa existe o suma rezonabila achitata in avans. NU ESTE NORMAL sa se achite numai cheltuielile conexe (la proiectele de minimis nici nu prea exista cheltuieli conexe).
Multumesc pentru raspuns .

Sa inteleg ca am sanse mici chiar si cu un proiect?

Pentru echipamente de productie la ce program as mai putea sa incerc ?

HoldaFinance a scris:

1. Sprijinul maxim in decurs de 3 ani este 200.000 euro. Se verifica respectarea acestei conditii pe toate proiectele depuse de firma.
2. Programul de ajutoare de minimis este supra-ultra subscris si sansele de a si obtine finantare sunt reduse. Exista si alte programe care finanteaza investitiile dorite de dvs.
3. Intocmirea unui astfel de dosar presupune un volum important de munca si este normal sa existe o suma rezonabila achitata in avans. NU ESTE NORMAL sa se achite numai cheltuielile conexe (la proiectele de minimis nici nu prea exista cheltuieli conexe).
Sunt posibile cel putin 3 alte incadrari, in functie de amplasare si de dimensiunea firmei. Cel mai corect este sa discutati direct cu un consultant toate variantele posibile de proiect si sa alegeti impreuna varianta care va avantajaza cel mai mult.