Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Firma noua
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Firma noua

1.Vreau sa deschid o firma;[activitate transport rutier marfa si persoane] cu activitate 0,adica,nu am nici macar masinile cu care sa fac treaba.
2.Am fost la o firma de consultanta si-mi spune ca pot accesa minimis ptr.achizitionarea de utilaje[in cazul meu autovehicule transport marfa si persoane]in limita a celor 200.000 EURO;
3.Aceasta firma pentru implementarea proiectului imi cere bani de comision in avans,vreo 1500 acum,alti 2000 cind este gata de trimis la MEF si restul cind am aprobarea ca primesc banii...total vreo 8000-9000 de EURO.
Tot firma spune ca in max.4 luni am banii.
Intrbari:
1.Daca nu se aproba,eu pierd comisionul dat pina in prezent?pot sa trag la raspundere firma de consultanta ptr esec?
2.Are dreptul o firma nou infiintata cu activitate 0 sa acceseze minimis?
3.in ce consta implementarea proiectului de mi se cer atitia bani de catre firma de consultanta?
4.Ce sau cite coduri CAEN ar trebui sa am pe acest tip de activitate?
si.....
...ma mai izbesc si de alte ascunzisuri?:(
Va multumesc!
Pai ce masura vreti sa accesati !
Firma de consultanta v-a spus si ca trebuie sa puteti asigura cofinantare la banii astia si ca mai inati faceti investitia si dupa o perioada primiti si banii ?
Dumneavoastra aveti posibilitatea sa cofinantati proiectul ?
De ce capital dispuneti ?
Daca nu se aproba nu puteti trage la raspundere firma pentru esec decat daca a facut greseli grave , cum ar fi spre exemplu sa uite sa depune proiectul .
O firma nou infiintata poate accesa fonduri europene , dar depinde si de masura la care aplica .
Implementarea proiectului este o activitate complexa si presupune destul de multe , asta in functie de proiect , de exemplu firma de consultanta poate asigura si evidenta contabila a firmei nou infiintate , diverse evaluari , dar se bazeaza si pe necunoasterea de catre client a multor aspecte simple .
Prin comisioane consultantul isi deconteaza cheltuielile de functionare , de transport , cu salariile , taxe si impozite , etc .
Firma nu mi-a spus ca am nevoie de bani,ci,din contra,banii care ii iau imi pot cumpara masinile.
Nu mi-a spus ca trebuie sa am eu bani decit cei 8000-9000 euro ptr.comision.
sinel a scris:

Firma nu mi-a spus ca am nevoie de bani,ci,din contra,banii care ii iau imi pot cumpara masinile.
Nu mi-a spus ca trebuie sa am eu bani decit cei 8000-9000 euro ptr.comision.

Pai de ce nu-si opresc comisionul din banii pe care urmeaza sa-i luati ! :O
Spuneti-le ca le dati comisionul dupa ce primiti banii !
Nu trebuie sa va lasati pacalit !
uitati aici procedura :
[ link extern ]
Atentie, pentru ajutorul de minimis descris prin linkul de mai sus trebuie sa aveti un an de activitate! Iata criteriile de eligibilitate a solicitantului:

Poate beneficia de alocări specifice individuale în baza schemei de
ajutor de minimis întreprinderea care îndeplineşte cumulativ, la data
solicitării, următoarele criterii de eligibilitate:
a) este înregistrată conform Legii nr. 31/1990 privind societăţile
comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi este
încadrată în categoria întreprinderilor mici şi mijlocii1, are sediul şi îşi
desfăşoară activitatea în România;
b) desfăşoară activitate economică de cel puţin 1 an;
c) pe o perioadă de 3 ani fiscali consecutivi (anul fiscal în curs şi doi
ani anteriori solicitării finanţării), nu a primit ajutoare de minimis sau,
dacă a primit, acestea cumulate nu depăşesc plafonul echivalent în lei cu
200.000 euro, respectiv 100.000 euro în cazul întreprinderii care
desfăşoară activitate în domeniul transportului rutier;
d) prezintă un plan de investiţii care să reflecte modul de utilizare a
sumelor acordate, cu o prezentare detaliată a cheltuielilor eligibile pentru
care se solicită finanţare;
e) nu înregistrează debite restante la bugetele componente ale
bugetului general consolidat;
f) nu se află în procedură de executare silită, faliment, reorganizare
judiciară, dizolvare, închidere operaţională, lichidare;
g) nu intră în categoria ½întreprinderilor în dificultate½ potrivit capitolului
2 secţiunea 2.1. din Comunicarea Comisiei Europene – Linii directoare
comunitare privind ajutorul de stat pentru salvarea şi restructurarea
firmelor în dificultate, publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. C
244 din 01.10.2004;
h) nu au fost emise împotriva întreprinderii decizii de recuperare a
unui ajutor de stat sau în cazul în care asemenea decizii au fost emise
acestea au fost executate.

In plus iata care sunt cheltuielile eligibile pentru finantare:

Cheltuielile eligibile
Proiectul trebuie să cuprindă investiţii în active corporale şi/sau
necorporale, pe o perioadă determinată, în scopul realizării unor
obiective clare, concrete şi reale.
Proiectul trebuie să fie implementat pe teritoriul României şi să
respecte regulile referitoare la ajutorul de minimis.
Sunt considerate cheltuieli eligibile, cheltuielile legate de:
a) investiţiile în active corporale referitoare la:
- construcţii cu scop industrial sau turistic, destinate realizării
activităţii pentru care s-a solicitat finanţare;
- echipamente tehnologice - maşini, utilaje şi instalaţii de lucru;
- aparate şi instalaţii de măsurare, control şi reglare;
- mijloace de transport neînmatriculabile, pentru susţinerea activităţii
întreprinderii;
- mobilier şi aparatură birotică.
b) investiţiile în active necorporale referitoare la brevete, licenţe, mărci
comerciale şi alte drepturi şi active similare.
Se iau în considerare cheltuielile aferente realizării unei construcţii
cu scop industrial sau turistic, doar în cazul în care aceasta se realizează
cu o întreprindere autorizată în domeniu şi întreprinderea beneficiară a
proiectului face dovada deţinerii în proprietate a terenului pe care
urmează să se realizeze construcţia sau deţine un drept de uzufruct sau
un contract de concesiune ori închiriere a terenului respectiv, valabile pe
o perioadă de minimum 5 ani de la finalizarea investiţiei.
Activele achiziţionate pot fi noi sau la mâna a doua. În cazul
achiziţionării unor active de la o întreprindere pentru a căror achiziţionare
a fost implicată orice formă de ajutor de stat, valoarea acestora trebuie
să fie dedusă de la calculul valorii investiţiei iniţiale.
Toate costurile eligibile aferente investiţiei vor fi considerate fără
TVA.
Pentru a fi incluse în investiţia eligibilă, activele corporale şi
necorporale trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) să fie utilizate în exclusivitate în locaţia întreprinderii care a
beneficiat de ajutor de stat;
b) să fie considerate active amortizabile;
c) să fie achiziţionate în condiţii de piaţă, respectiv să fie întocmit un
dosar de achiziţie care să cuprindă cereri de ofertă, ofertele primite
(minimum trei; acestea trebuie să cuprindă datele de identificare,
semnătura şi ştampila ofertantului), un proces verbal semnat de
reprezentantul legal al întreprinderii prin care să fie justificată alegerea
ofertei celei mai convenabile;
d) să nu fie achiziţionate în sistem de leasing;
e) să fie incluse în categoria activelor proprii ale întreprinderii, să
rămână în locaţia acesteia pentru cel puţin 5 ani, calculat din momentul
în care investiţia a fost finalizată, şi să fie utilizate pentru derularea
operaţiunii finanţate.
Eligibilitatea cheltuielilor se analizează atât în procesul de evaluare
a Cererii de acord de principiu pentru finanţare, cât şi în procesul de
verificare a Cererii de eliberare a sumei nerambursabile.