avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Supraveghere video
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Supraveghere video

Buna ziua
Intentionez sa instalez o camera de supraveghere video pentru locul unde parchez autoturismul personal, in urma deselor acte de vandalism din zona, acte din cauza carora am suferit in mod direct si repetat in ultimul timp.
As dori sa intreb, in cazul in care as detine o inregistrare video a unui astfel de act, ce valoare are in instanta? Are valoare probatorie in instanta sau doar de initiere a unei cercetari penale?
Ce alte posibilitati legale as mai avea in cazul acesta?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:57, 15 Aprilie 2010
claudiu.sorin a scris:

Conform art 91 indice 6 alineatul ultim C.p.p., "Orice alte inregistrari pot constitui mijloace de proba daca nu sunt interzise de lege". Ori, din cate cunosc nu exista vreo dispozitie care sa interzica un astfel de mijloc de proba. Intergistrarile pot fi supuse expertizei tehnice, dar este de retinut ca expertiza nu este obligatorie! (91 indice 6 al. 1 C.p.p).
Oricum, sunt de notorietate cazurile penale in care au fost folosite inregistrarile efectuate cu camere video instalate pe stalpi sau in cadrul benzinariilor.
Acest mijloc de proba trebuie coroborat si cu alte probe, cum ar fi declaratiile dvs.
Succes!

Av. Claudiu Sorin Feteanu


Foarte corect,exact la aceleasi prevederi ma refeream si eu,dar mai ales la atestarea legala a inregistrarilor.
Cred ca problema va fi daca administratorul spatiului aflat pe domeniul public isi da acordul pentru instalarea camerei.
Nu cred ca ar trebui acordul administratiei.
Cat priveste inregistrarile in aces caz nu ar fi ilegale daca nu trebuie autorizatie insa exista mai multe probleme de ordin juridic.
Privitor la benzinarii inregistrarea ajuta doar la identificarea suspectului.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu cred ca ar trebui acordul administratiei.
Cat priveste inregistrarile in aces caz nu ar fi ilegale daca nu trebuie autorizatie insa exista mai multe probleme de ordin juridic.
Privitor la benzinarii inregistrarea ajuta doar la identificarea suspectului.


Ma refeream la acord pentru amplasarea camerei video,nu la acordul pentru inregistrari.
Amplasarea camerei video nu se face pe domeniul public, ci pe balconul unui vecin al carui acord (verbal) il am deja.
r.gabi a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu cred ca ar trebui acordul administratiei.
Cat priveste inregistrarile in aces caz nu ar fi ilegale daca nu trebuie autorizatie insa exista mai multe probleme de ordin juridic.
Privitor la benzinarii inregistrarea ajuta doar la identificarea suspectului.


Ma refeream la acord pentru amplasarea camerei video,nu la acordul pentru inregistrari.


Eu m-am gandit ca ar trebui acord pentru inregistrare.
E cam aiurea sa amplasam camere video care sa filmeze pe domeniul public asa aiurea...
Totusi, daca camera de supraveghere bate exact pe masina scopul dvs. ar fi legitim.Politia nu va poate apara si nu va poate asigura niciun fel de protectie, motiv pentru care consider ca actiunea dvs. ar fi justa si nu ilegala.
Insa, ca si proba discutiile ar putea fi altele...
Dreptul este cateodata foarte intortocheat desi este...drept...B-)

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt informatii - inregistrat audio adriantemax adriantemax In ce masura sunt valabile interceptarile audio realizate la un birou. Spre ex sa lase cineva un mp3 player pe "record" care poate ramane si 20 de ore si sa ... (vezi toată discuția)
Proba audio intr-un proces radujit radujit Am si eu o intrebare: proba audio intr-un proces (fie penal fie de dreptul muncii) se poate admite ca si proba in instanta? Exista anumite conditii pe care ... (vezi toată discuția)
Inregistrare audio - proba in instanta? andrei_coma andrei_coma Buna, spuneti-mi va rog, inregistrarea audio facuta cu telefonul mobil sau cu reportofon este considerata proba in instanta intr-un caz penal sau nu? va ... (vezi toată discuția)