avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Traim in Romania...am nevoi de ajutor..!!!!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Traim in Romania...am nevoi de ajutor..!!!!

Vreau sa imi deschid un bar...si am nevoie de normele noi sau macar de cerintele minime de indeplinit referitoare la spatiu(2 bai,usa pt aprovizionare,vestiar +baie angajati)etc...
am fost la toate "organele" care dau amenzi pt neindeplinirea conditiilor(opc,sanepid)si mi s-a dat peste bot ca ei nu fac consultanta...sunt disperata...mentionez ca jurista care se ocupa de acte...pluteste(acum ne-am dat seama...prea tarziu din pacate)
E foarte urgent...multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: MARIUS70 , utilizator 01:18, 28 Aprilie 2007
Din pacate nu pot sa raspund concret la intrebare, pt ca nu sunt nici eu la curent cu aceste lucruri (am alta specializare), dar, pun pariu ca daca le-ati fi cerut sa va recomande un consultant ar fi sarit cu vreo 15 firme de consultanta compuse din unchi, veri si neveste. Pe de alta parte nu era rau daca le-ati fi pus intrebarile in scris, ca sa aveti si dvs. cu ce sa le dati peste bot cand veneau sa va intrebe de sanatate.
cu siguranta vei avea nevoie de autorizatie DSV - directia sanitar veterinara.
Sunt obligati sa ofere consultanta !
Mergi neaparat la seful institutiei si sa vezi ce repede se rezolva.:D
In alta ordine de idei, in mare cam astea sunt legile aplicabile:
1. pt. personalul angajat neaparat examenele de laborator periodice cf.Ordonantei nr:933/2002;
2.inscrierea obligatorie a personalului care va deservi unitatea la centrul de notiuni fundamentale de igiena(intrebi la sanepid, ei organizeaza aceste cursuri pt. care elibereaza si ceritifcate);
3.H:984/2005 din 25.08.2005 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele sanitare veterinare si pt. siguranta alimentelor;
4. Legea nr: 296/2004 din 28.06.2004 privind codul consumului (a intrat in vigoare la 1.01.2007)
5. Legea nr:98/1994 din 10.11.1994 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele legale de igiena si sanatate publica, cu modificari si completari;
6. Norma metodologica din 20.03.2003 de aplicare a O.G. nr:99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor

si nu in ultimul rind prevederile Legii nr:349/2002 ,Ord. nr:13/2003 privind combaterea efectelor produselor din tutun :
"FUMATUL INTERZIS!"

Da, ai nevoie de 2 bai pt. clienti si minim o baie pt. personal.
Trebuie sa ai doua intrari in unitate: una pt. clienti si una ( prin spate , daca se poate ) pt. personal si pt. aprovizionare.
Vestiar pt. imbracamintea de strada a personalului, loc special pt. galeti, detergenti, cirpe si alte chestii pt. curatenie.
Neaparat pt. clatirea paharelor, dupa ce au fost spalate cu detergent, se trec printr-o solutie dezinfectanta ( cloramina, actisept, suma D4 tablete, etc.)

In mare, cam asta ar fi.

Succes!
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Februarie 2007
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
multumesc frumos



In alta ordine de idei, in mare cam astea sunt legile aplicabile:
1. pt. personalul angajat neaparat examenele de laborator periodice cf.Ordonantei nr:933/2002;
2.inscrierea obligatorie a personalului care va deservi unitatea la centrul de notiuni fundamentale de igiena(intrebi la sanepid, ei organizeaza aceste cursuri pt. care elibereaza si ceritifcate);
3.H:984/2005 din 25.08.2005 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele sanitare veterinare si pt. siguranta alimentelor;
4. Legea nr: 296/2004 din 28.06.2004 privind codul consumului (a intrat in vigoare la 1.01.2007)
5. Legea nr:98/1994 din 10.11.1994 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele legale de igiena si sanatate publica, cu modificari si completari;
6. Norma metodologica din 20.03.2003 de aplicare a O.G. nr:99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor

si nu in ultimul rind prevederile Legii nr:349/2002 ,Ord. nr:13/2003 privind combaterea efectelor produselor din tutun :
"FUMATUL INTERZIS!"

Da, ai nevoie de 2 bai pt. clienti si minim o baie pt. personal.
Trebuie sa ai doua intrari in unitate: una pt. clienti si una ( prin spate , daca se poate ) pt. personal si pt. aprovizionare.
Vestiar pt. imbracamintea de strada a personalului, loc special pt. galeti, detergenti, cirpe si alte chestii pt. curatenie.
Neaparat pt. clatirea paharelor, dupa ce au fost spalate cu detergent, se trec printr-o solutie dezinfectanta ( cloramina, actisept, suma D4 tablete, etc.)

In mare, cam asta ar fi.

Succes!

acesta este raspunsul privind legislatia aplicabila pt. functionarea barurilor si restaurantelor!

Alte discuții în legătură

Noile cerinte 2007 ptr infiintare magazin camy2555 camy2555 Ma tot gandesc de vreo 2luni ce afacere sa deschid,mi-au trecut prin cap tot felul de idei:magazin alimentar in cartier(deja vadul este format a fost un ... (vezi toată discuția)
Vanzator magazin mixt adinaoancea22 adinaoancea22 Buna ziua, Vreau sa-mi infiintez un SRL - magazin mixt(alimente, detergenti, etc) Legea imi da dreptul de a vinde in magazinul meu(produse alimentare, ... (vezi toată discuția)
Autorizatie functionare bar - acte necesare RedDiamonds RedDiamonds De ce acte am nevoie pentru a obtine autorizatia de functionare pentru un Bar (vezi toată discuția)