Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

Titlul de proprietate pe un lot de pamant s-a facut pe numele unui singur mostenitor, in conditiile in care pe acest lot de pamant exista un act de mostenire cu 7 succesori, printre care si cel pe numele caruia s-a facut titlul de proprietate.Acest act de mostenire care ii viza si pe ceilalti 6 a fost gasit acum.Intrebarea mea este daca ceilalti 6 mai au vreun drept asupra acelui lot in conditiile in care nu s-a stiut de catre cei 6 ca sunt mostenitori ai acelui lot pana acum cand s-a descoperit existenta certificatului de mostenire?
Au facut cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate? In mod normal, la dosarul depus in baza legii 18/1991 trebuia depus si acel certificat de mostenitor, insa din graba sau din lipsa de organizare, multe comisii au omis sa solicite acest act, la nivelul anului 1991, luand in considerare doar actele de stare civila...
NU au facut cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate. Deci sa inteleg ca se poate contesta acel titlu de proprietate?