avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

Titlul de proprietate pe un lot de pamant s-a facut pe numele unui singur mostenitor, in conditiile in care pe acest lot de pamant exista un act de mostenire cu 7 succesori, printre care si cel pe numele caruia s-a facut titlul de proprietate.Acest act de mostenire care ii viza si pe ceilalti 6 a fost gasit acum.Intrebarea mea este daca ceilalti 6 mai au vreun drept asupra acelui lot in conditiile in care nu s-a stiut de catre cei 6 ca sunt mostenitori ai acelui lot pana acum cand s-a descoperit existenta certificatului de mostenire?
Cel mai recent răspuns: iulia bumbu , utilizator 11:40, 14 Aprilie 2010
Au facut cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate? In mod normal, la dosarul depus in baza legii 18/1991 trebuia depus si acel certificat de mostenitor, insa din graba sau din lipsa de organizare, multe comisii au omis sa solicite acest act, la nivelul anului 1991, luand in considerare doar actele de stare civila...
NU au facut cerere pentru reconstituirea dreptului de proprietate. Deci sa inteleg ca se poate contesta acel titlu de proprietate?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Validare AlbertCaf AlbertCaf Buna ziua! In anul 1991, s-au facut 2 validari la Legea 18/1991, una in care este trecut doar unul dintre mostenitori, iar in cealalta validare fiind trecuti ... (vezi toată discuția)
Validare AlbertCaf AlbertCaf Buna ziua! In anul 1991, s-au facut 2 validari la Legea 18/1991, una in care este trecut doar unul dintre mostenitori, iar in cealalta validare fiind trecuti ... (vezi toată discuția)
Intrebare carmen beladona carmen beladona bunicul meu care a decedat avea un pamant. Am facut un extras de cf si este intabulat bunicul meu si acum la oras la cadastru. M-am dus la primaria satului ... (vezi toată discuția)