Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitia intracomunitara de bunuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitia intracomunitara de bunuri

1.Sunt venituri neimpozabile la calculul impozitului pe profit , sumele subventionate din fondul de somaj pentru incadrarea in munca a absolventilor de catre agentii economici??

2.Se poate recupera pierderea inregistrata de un agent economic in exercitul financiar cand a fost inregistrat ca platitor de impozit pe venit in urmatorii 5 ani daca agentul economic se inregistreaza din anul
urmator ca si platitor de impozit pe profit?? (art.26 ,alin 4, legea 571 / 2003)

3.Actele necesare pentru justificarea transportului cu mijloace de transport proprii in cazul achizitiei intracomunitare de bunuri dintr-un stat membru UE ,de un agent economic inregistrat in scopuri de TVA in Romania??

P.S Astept un raspuns URGENT !!!, va multumesc .
evidlena, utilizator
Chiar nu are nimeni un raspuns macar..?e greu de crezut....
Dupa cate vad pe-aci suntem mai mult juristi si, ca sa vorbesc numai in numele meu, pana si pentru amarata mea de contabilitate in partida simpla ma bate gandul sa-mi iau un specialist. Finantistul are "biblia" lui - Codul Fiscal si actele normative date in aplicarea lui. Noua ne raman vreo patru alte biblii> codul civil; penal; de procedura civlila; penala si si inca vreo 70.000 de alte acte normative. Ne pare rau ca nu va putem ajuta. Eu una prefer sa tac decat sa-mi dau cu presupusul.