avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal

as avea nevoie de niste raspunsuri va rogt frumos.daca o sa mi se intocmeasca dosar penal ce am de tras de pe urma acestuia?ma mai pot angaja in invatamant?va afla cineva de el?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:27, 16 Aprilie 2010
In cazul in care veti primi vreo condamnare sau amenda penala, vor exista mentiuni in cazierul judiciar. Si da, daca vi se va cere la angajare certificat de cazier..si sigur vi se va cere, pana va interveni sau pana veti solicita dvs. reabilitarea, cazierul va fi..patat. Daca doar vi s-a intocmit dosar , iar in urma cercetarilor va fi gasit vreun motiv de neincepere a urmarrii penale sau , daca a fost inceputa, aceasta va inceta, nu vor fi probleme.
Daca veti avea dosar penal,soldat cu o condamnare definitiva si irevocabila,este foarte normal sa fiti incompatibil pentru a ocupa o functie care implica educarea tinerei generatii.
pe scurt povestea mea..am fost prinsa fuand dintr-un hipermachet,,,,suma a fost de 180 ron...am fost preluasta vd ecatre politie.am dat declaratie cum ca nu am loc de munca am o situatie materiala f precara e prima data cand fac asa ceva...nu am antecedente penale....mi s-au facut poze si luate amprente si am fpst lasata acasa.mi s-a spus ca cel mai probabil voi primi o amenda.akm sunt foarte speriata ca pot afla parintii desi am rugat politia ca orice citatie sa imi fie trimisa la adresa la care stau nu la cea din buletin..ce mi se poate intampla in cazul asta??puscarie?amenda?munca in folosul comunitatii?proces?sau?
Au mai fost cateva discutii pe aceasta tema. Fata de cele expuse de dvs cel mai probabil veti primi o amenda administrativa care nu va va afecta cazierul. Puteti cere organelor judiciare sa va comunice personal solutia fara sa mai fie comunicata, o luati sub semnatura.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
multumesc mult pentru raspunsuri.acum sunt mai linistita

Alte discuții în legătură

Numere rosii expirate = condamnare ? KoStY125 KoStY125 Buna dimineata . Am circulat cu numere rosii expirate de 2 zile in data de 08 august 2009 , am fost audiat de politie care a trimis refereat cu SUP care a ... (vezi toată discuția)
Am cazier? south_ultras south_ultras salut.in 2006 am furat un telefon si am fost prins de politie.am primit o amenda penala pe care am platit-o si acum vreau s stiu dak acceasta fata a mea ma va ... (vezi toată discuția)
Buna ziua numele meu este anastasia am 16 ani iar ieri am fost ... Anastasia Ghedeon Anastasia Ghedeon Buna ziua numele meu este Anastasia am 16 ani iar ieri am fost prinsa ca am furat o sapca in valoare de 70 lei doream sa fie doar in stil de gluma doar sa ies ... (vezi toată discuția)