Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal

as avea nevoie de niste raspunsuri va rogt frumos.daca o sa mi se intocmeasca dosar penal ce am de tras de pe urma acestuia?ma mai pot angaja in invatamant?va afla cineva de el?
In cazul in care veti primi vreo condamnare sau amenda penala, vor exista mentiuni in cazierul judiciar. Si da, daca vi se va cere la angajare certificat de cazier..si sigur vi se va cere, pana va interveni sau pana veti solicita dvs. reabilitarea, cazierul va fi..patat. Daca doar vi s-a intocmit dosar , iar in urma cercetarilor va fi gasit vreun motiv de neincepere a urmarrii penale sau , daca a fost inceputa, aceasta va inceta, nu vor fi probleme.
Daca veti avea dosar penal,soldat cu o condamnare definitiva si irevocabila,este foarte normal sa fiti incompatibil pentru a ocupa o functie care implica educarea tinerei generatii.
pe scurt povestea mea..am fost prinsa fuand dintr-un hipermachet,,,,suma a fost de 180 ron...am fost preluasta vd ecatre politie.am dat declaratie cum ca nu am loc de munca am o situatie materiala f precara e prima data cand fac asa ceva...nu am antecedente penale....mi s-au facut poze si luate amprente si am fpst lasata acasa.mi s-a spus ca cel mai probabil voi primi o amenda.akm sunt foarte speriata ca pot afla parintii desi am rugat politia ca orice citatie sa imi fie trimisa la adresa la care stau nu la cea din buletin..ce mi se poate intampla in cazul asta??puscarie?amenda?munca in folosul comunitatii?proces?sau?
Au mai fost cateva discutii pe aceasta tema. Fata de cele expuse de dvs cel mai probabil veti primi o amenda administrativa care nu va va afecta cazierul. Puteti cere organelor judiciare sa va comunice personal solutia fara sa mai fie comunicata, o luati sub semnatura.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
multumesc mult pentru raspunsuri.acum sunt mai linistita